czwartek, 27 listopada 2014

Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy

Email Edytuj post

Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy


Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy

Autor: Robin Hobb
Tytuł: Uczeń skrytobójcy
Cykl: Skrytobójca (tom 1)
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 26 września 2014
Liczba stron: 448
Ocena: 5/6

"Uczeń skrytobójcy" to książka  autorki pod pseudonimem Robin Hobb, powieść pełna magii i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Dostajemy doskonale wykreowane postaci o dość śmiesznych i charakterystycznych imionach, jak np.:  Król Roztropny,  Czernidło czy Krzewiciel. Jest to rasowa fantastyka, gdzie nietuzinkowość i oryginalność sprawiają, że pozycja ta mocno wyróżnia się na tle innych książek.

Poznajemy losy sześcioletniego chłopczyka, który zostaje postawiony przed obliczem samego króla Roztropnego. Władca nie ma pojęcia cóż zrobić z malcem, który został porzucony, w żyłach którego płynie również krew królewska. Chłopiec Jest synem  księcia Rycerskiego, z nieprawego łoża co prawda, lecz nadal jest on częścią rodziny królewskiej. Król Roztropny z braku chęci podejmowania decyzji w tym temacie postanawia losy chłopca oddać w  ręce drugiemu z synów, księciu Szczeremu, ten zaś oddaje malca pod opiekę  koniuszego - Brusa. Będąc pod dobrą opieką nadano mu imię Bastard i postanowiono nauczyć go wszystkiego czego członek królewskiego rodu powinien umieć. Jego nauczycielami zostają Brus, Krzewiciel oraz  Czernidło, którzy nauczą go cóż to znaczy ciężka praca, czytania, pisania oraz walki i posługiwania się bronią. Lecz najważniejszego nauczyciela przyjdzie mu dopiero poznać, tak jak i swoje przeznaczenie.

Robin Hobb jest autorką bezpośrednią, dlatego swoich bohaterów nazwała prosto i dobitnie, gdzie bezlitosnego księcia nazwała po prostu Władczym, a  spokojną i  delikatną księżnę Cierpliwą. Przenosimy się do świata Królestwa Sześciu Księstw, który przypomina z grubsza nasze średniowiecze. Wątki fabularne został wykreowany bardzo sprawnie, całość czyta się szybko i przyjemnie. postacie zostały stworzone z krwi i kości, są barwne i ciekawe przez co lektura upływa w szybkim tempie. Część emocjonalna to istny majstersztyk, autorka potrafi dobrze grać na emocjach czytelnika i nieraz można się na prawdę wczuć w opisywaną historię. Całość jest połączeniem "Gry o tron" z "Władcą pierścieni", w pozycji tej dostajemy połączenie świata realistycznego i brutalnego z tym fantastycznym i baśniowym.  Lektura upływa niezmiernie prędko, pozostawiając po sobie niedosyt na dalszą część czytania.

"Uczeń skrytobójcy" to pozycja dla miłośników fantasy i klimatów średniowiecza, akcja, intrygi i elementy magiczne to mocne aspekty tej pozycji. Lektura ciągle trzyma w napięciu, aż do samego końca, a liczne postacie pozostają w pamięci na długo. Już nie mogę się doczekać, aż zabiorę się za czytanie o dalszych przygodach Bastarda, którego zdążyłem polubić. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
6 komentarzy
Claudia de Rodrigez pisze...

Kolejna książka na listę do przeczytania :)

Anne Heronton pisze...

Tyle osób chwali, więc chyba nie będę miała wyjścia i przeczytam.

Ricardo Allba pisze...

Udało Ci się mnie zaciekawić, na pewno sięgnę po tę książkę. Bo po Twojej recenzji stwierdzam, że warto.

Leluch Poleluch pisze...

Zapowiada się interesująco, kolejna książka, którą kusisz :)

Yuri Ossaka pisze...

Książka wydaje mi się warta uwagi.

Vigrio Salza pisze...

Nie znam autorki, lecz jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.