czwartek, 27 listopada 2014

Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy

Email Edytuj post

Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy


Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy

Autor: Robin Hobb
Tytuł: Uczeń skrytobójcy
Cykl: Skrytobójca (tom 1)
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 26 września 2014
Liczba stron: 448
Ocena: 5/6

"Uczeń skrytobójcy" to książka  autorki pod pseudonimem Robin Hobb, powieść pełna magii i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Dostajemy doskonale wykreowane postaci o dość śmiesznych i charakterystycznych imionach, jak np.:  Król Roztropny,  Czernidło czy Krzewiciel. Jest to rasowa fantastyka, gdzie nietuzinkowość i oryginalność sprawiają, że pozycja ta mocno wyróżnia się na tle innych książek.

Poznajemy losy sześcioletniego chłopczyka, który zostaje postawiony przed obliczem samego króla Roztropnego. Władca nie ma pojęcia cóż zrobić z malcem, który został porzucony, w żyłach którego płynie również krew królewska. Chłopiec Jest synem  księcia Rycerskiego, z nieprawego łoża co prawda, lecz nadal jest on częścią rodziny królewskiej. Król Roztropny z braku chęci podejmowania decyzji w tym temacie postanawia losy chłopca oddać w  ręce drugiemu z synów, księciu Szczeremu, ten zaś oddaje malca pod opiekę  koniuszego - Brusa. Będąc pod dobrą opieką nadano mu imię Bastard i postanowiono nauczyć go wszystkiego czego członek królewskiego rodu powinien umieć. Jego nauczycielami zostają Brus, Krzewiciel oraz  Czernidło, którzy nauczą go cóż to znaczy ciężka praca, czytania, pisania oraz walki i posługiwania się bronią. Lecz najważniejszego nauczyciela przyjdzie mu dopiero poznać, tak jak i swoje przeznaczenie.

Robin Hobb jest autorką bezpośrednią, dlatego swoich bohaterów nazwała prosto i dobitnie, gdzie bezlitosnego księcia nazwała po prostu Władczym, a  spokojną i  delikatną księżnę Cierpliwą. Przenosimy się do świata Królestwa Sześciu Księstw, który przypomina z grubsza nasze średniowiecze. Wątki fabularne został wykreowany bardzo sprawnie, całość czyta się szybko i przyjemnie. postacie zostały stworzone z krwi i kości, są barwne i ciekawe przez co lektura upływa w szybkim tempie. Część emocjonalna to istny majstersztyk, autorka potrafi dobrze grać na emocjach czytelnika i nieraz można się na prawdę wczuć w opisywaną historię. Całość jest połączeniem "Gry o tron" z "Władcą pierścieni", w pozycji tej dostajemy połączenie świata realistycznego i brutalnego z tym fantastycznym i baśniowym.  Lektura upływa niezmiernie prędko, pozostawiając po sobie niedosyt na dalszą część czytania.

"Uczeń skrytobójcy" to pozycja dla miłośników fantasy i klimatów średniowiecza, akcja, intrygi i elementy magiczne to mocne aspekty tej pozycji. Lektura ciągle trzyma w napięciu, aż do samego końca, a liczne postacie pozostają w pamięci na długo. Już nie mogę się doczekać, aż zabiorę się za czytanie o dalszych przygodach Bastarda, którego zdążyłem polubić. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
6 komentarzy
 1. Kolejna książka na listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle osób chwali, więc chyba nie będę miała wyjścia i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Udało Ci się mnie zaciekawić, na pewno sięgnę po tę książkę. Bo po Twojej recenzji stwierdzam, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się interesująco, kolejna książka, którą kusisz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje mi się warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam autorki, lecz jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń