poniedziałek, 24 listopada 2014

Gustav Meyrink - Golem

Email Edytuj post

Gustav Meyrink - Golem


Gustav Meyrink - Golem

Autor: Gustav Meyrink
Tytuł: Golem
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2014
Liczba stron: 337
Ocena: 6/6

"Golem" jest dziełem kultowym, absolutną klasyką, pozycją iście tajemniczą i mroczną. Książka powstała na przełomie lat 1913-14, a jej popularność nie słabnie a nawet rośnie o kolejne rzesze zagorzałych czytelników. Pozycja wielowymiarowa, mroczna i zarazem tajemnicza. Doskonała lektura dla miłośników horroru, grozy z elementami fantasy i ezoteryki. Gustav Meyrink stworzył mieszankę wybuchową, która dosłownie pochłania czytelnika.

Rozpoczynamy wędrówkę mrocznym labiryntem krętych uliczek Josefova, starej żydowskiej dzielnicy. Mijamy mroczne zaułki i szynki w, których można napotkać dziwne i nietuzinkowe postacie, starego meszugene Szafranka czy Atanazego Pernata. Właśnie w Kogucim Zaułku, w kamienicy mieści się tajemnicza i ekscentryczna pracownia Pernata. W tej pełnej dziwów opowieści spotkamy również wyczekująca cudów Miriam wraz z ojcem - Szemajahem Hillelem. Po Josefovie chodzą jeszcze mgliste szepty o mitycznych trzydziestu sześciu sprawiedliwych, którzy ponoć mają dzierżyć losy świata. Tylko czy jest w nich choć krztyna prawdy?

Czytelnik zostaje wciągnięty w oniryczną opowieść, pełną tajemniczości, mroku i niejednoznacznych zagadek. Perypetie Atanazego Pernata śledzi się z wypiekami na twarzy, chłonąc następne strony z ciekawością cóż nastąpi dalej. Wątki fabularne są zawiłe, niejednoznaczne, potrafiące czasami zmylić i zdezorientować czytelnika. W miarę rozwoju dochodzenia prowadzonego przez Atanazego Pernata dopiero później orientujemy się, że cała ta historia jest jedynie snem poznanego wcześniej narratora. Takie oto zabiegi sprawiają, że brnąc przez lekturę nie raz możemy złapać się w pułapkę, podczas czytania należy mieć uwagę wyostrzoną do granic możliwości. Ponieważ jest to lektura wymagająca, jednak dająca wiele w zamian. Autor zawarł w niniejszej książce wiele z kabały, okultyzmu i żydowskich mitów oraz legend. Cała książka przepełniona jest atmosferą magii i nieokreślonych dziwów i widziadeł. Postacie stworzone są po mistrzowsku, przykuwając uwagę czytelnika. Postać tytułowego Golema stworzona została tak barwnie i bogato, że wymyka się wszelakim ramom. Jest niejednoznaczna, zwiastująca nadchodzące wielkie zmiany, przepełniona mrokiem i grozą. Posiada ona również odmienną stronę, pokazując, że można dostąpić oświecenia jeżeli otworzymy oczy na najważniejsze prawdy duchowe.

"Golem to największe dzieło Meyrinka, niezaprzeczalny kultowy klasyk, który zadziwia swoją głębią i ponadczasowością. Książka wielopoziomowa, gdzie historia biednego rzemieślnika osnuta została zasłoną ezoteryczną. Dzieło to posiada zakodowaną informację, która zostanie ujawniona jedynie czytelnikom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę z dziedziny okultyzmu aby ją rozwikłać. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Vesper


 Wydawnictwo Vesper
10 komentarzy
Zakrecona pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała :)

Neris Iko pisze...

Bardzo fajnie napisana recenzja, a po książkę na pewno sięgnę.

Lydia Beetlejuice pisze...

Może się skuszę ^^

Happy Makane pisze...

Od dawna miałam chęć przeczytać tą książkę, teraz moja chęć jeszcze się powiększyła.

Ania Lenna pisze...

Kusząca recenzja, kusząca. Coraz bardziej skłaniam się w stronę tej pozycji.

L.V.V. Sasha pisze...

Po prostu zakochałem się w tej książce :D

Allek Gonrovi pisze...

Intrygującą sprawą jest niekonwencjonalny pomysł autora na tą książkę, może kiedyś ją przeczytam :)

Anne Heronton pisze...

Nie czytałem jeszcze książek Meyrinka, ale mam w planach po twojej recenzji.

Claudia de Rodrigez pisze...

Brzmi bardzo ciekawie. Zdecydowanie moje klimaty, chętnie przeczytam.

Piotr Wysocki pisze...

O, taka klasyka, a ja nigdy dotąd się książką nie zainteresowałem. Trzeba będzie się jej bliżej przyjrzeć