środa, 29 czerwca 2016

Dziennik podróży w przeszłość - Marek Nowakowski

Email Edytuj post

Dziennik podróży w przeszłość - Marek Nowakowski


Dziennik podróży w przeszłość - Marek Nowakowski

Tytuł: Dziennik podróży w przeszłość
Autor: Marek Nowakowski
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2014
Liczba stron: 160


"Dziennik podróży w przeszłość" to porywająca książka, która opisuje ostatnie utwory Marka Nowakowskiego. Jego poprzednia książka Pióro opowiadała o literackich początkach pisarza. Skupiając się w niej na opisaniu literackiego środowiska lat sześćdziesiątych. Ciekawe opowieści i barwny język sprawiają, że od lektury wręcz nie można się oderwać. Niniejsza publikacja zabiera czytelnika jeszcze dalej w przeszłość, do lat młodości pisarza. Do czasów gdy państwo komunistyczne było w budowie, a autorowi przyszło dorastać w nie łatwych czasach.

Pozycja ta jest książką zawierającą liczne wspomnienia Marka Nowakowskiego, które fana jego twórczości powinny jak najbardziej zaciekawić. Późny okres lat czterdziestych został wiernie oddany i przyciąga do lektury realizmem i dramatyzmem tamtych burzliwych czasów. Opisy snute przez autora ciągną się do początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Autor skupia się na oddaniu swoich początków pisarskich oraz wpływu nowo tworzącego się komunizmu na otaczający go świat. Relacje opisywane przez autora są bogate i barwne, a przemijający czas został uchwycony z charakterystyczną dla autora precyzją i wyczuciem.

Książka jak najbardziej mnie nie zawiodła i lekturę ukończyłem w dość szybkim tempie. Opisy studiów autora czy pierwsze próby pisarskie czytałem niemal z wypiekami na twarzy. Marek Nowakowski jest barwną postacią dlatego czytanie o jego historii emocjonuje i dostarcza czytelnikowi dużo frajdy z czytania. Pozycja ta napisana jest ciekawie, pokazująca niemal nostalgicznie liczne elementy z życia Marka Nowakowskiego. Autor opisuje również o swoim epizodzie więziennym oraz swoich studiach na Uniwersytecie Warszawskim w okresie stalinizmu. Marek Nowakowski nie omieszkał również opisać licznych historii rodem z PRLu lat pięćdziesiątych. Z ciekawością przeczytałem tą pozycję.

"Dziennik podróży w przeszłość" sprawiła, że nie zawiodłem się na lekturze. Wspomnienie pana Marka Nowakowskiego zdają się prawdziwe i życiowe, przez co jak najbardziej zachęcają do czytania. Historia ciekawego człowieka, który od najmłodszych lat rozwijał w sobie talent artystyczny, nawet w trudnych komunistycznych czasach. Po prostu przykuwa do lektury. Książka ta powinna przypaść do gustu fanom twórczości autora oraz miłośnikom historii PRLu. Pozycja ta po mimo swoich niewielkich rozmiarów niesie sporo treści i informacji. Jest to książka pełna licznych wspomnieniem z burzliwych kart historii Państwa Polskiego. Dla starszych jak i młodszych czytelników jest to lektura wręcz obowiązkowa. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
7 komentarzy
Unknown pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała.

Unknown pisze...

ciekawa recenzja zachęcają do przeczytania;]

Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco lubię twórczość Marka Nowakowskiego.

Unknown pisze...

Zdecydowanie moje klimaty, lubię historie na faktach.

Unknown pisze...

Na pewno sięgnę po nią.

Unknown pisze...

Lubię biografie więc z pewnością sięgnę po tę książkę.

Cresto Mix pisze...

Może kiedyś przeczytam.