wtorek, 1 grudnia 2015

Wilk - Marek Hłasko

Email Edytuj post

Wilk - Marek Hłasko


Wilk - Marek Hłasko

Tytuł: Wilk
Autor: Marek Hłasko
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 23 września 2015
Liczba stron: 348


"Wilk" to nigdy nieopublikowana powieść Marka Hłaski, która czekała na opublikowanie ponad sześćdziesiąt lat. Mamy możliwość zapoznania się z dwiema wersjami książki: naukową i popularną. W tej recenzji zajmiemy się wersją popularną, która ma przystępniejszą formę dla zwykłego czytelnika. Wersja popularna zawiera obszerne i bogate przypisy, a wersja naukowa posiada wstęp historycznoliteracki, który wyjaśnia powstanie tej pozycji. Jest to bezsprzeczna perełka wydawnicza, z którą po prostu trzeba się zapoznać. Nie można przejść obok niej obojętnie.

Poznajemy losy młodego chłopaka, Ryśka Lewandowskiego z Marymontu, któremu przyszło wychowywać się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Mieszkający w ubogiej części warszawskich Bielan, otoczony przez biedę i patologię próbuje wyrwać się do lepszego życia. Szukając jakiejś odskoczni i sposobu zarobienia paru groszy ima się różnych zajęć. Z ogromną pasją oglądając westerny przenosi się w inny poniekąd lepszy świat. Dzielnice pełne meneli, bezrobotnych i bezdomnych działają na niego przytłaczająco i zniechęcająco. Zrobi wszystko aby się stamtąd wyrwać. Angażując się nawet w ruch komunistyczny...

Książka ta jest pełna porywających wątków i bohaterów z krwi i kości. Rysiek Lewandowski to młody łotrzyk, który z biegiem fabuły angażuje się w ruch komunistyczny. Rozgrywająca się w Warszawie lat ’50 akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony. Chłopak początkowo szukając drogi do lepszego życia wplątuje się w zarzewie wielkiego konfliktu. Miasto ukazane jest jako miejsce mroczne, upadłe i nie dające mieszkańcom perspektyw godnego życia. Pozycja ta pokazuje społeczną nierówność i zgubne efekty agitacji politycznej. Marek Hłasko, dziewiętnastoletni autor zawarł w tej książce młodzieńczy bunt z domieszką smutku i mądrości. Książka pisana jest językiem barwnym i bogatym, wciągając czytelnika mocno w opisywane realia. Pozycja trafiająca w sedno tamtej epoki, oddająca realistycznie dziejące się wtedy wydarzenia. Zakończenie zaskakuje, pozostawiając po sobie lekki niedosyt i chęć na dalszą część lektury. Lecz kontynuacji niestety nie będzie. Choć może gdzieś w jakiejś szufladzie znajduje się zapomniana powieść Marka Hłaski. To ciekawa lekcja historii, która w połączeniu z dynamiczną akcją daje mieszankę wybuchową.

"Wilk" to opowiedziana w punkt historia o dwudziestoleciu międzywojennym. Hłasko opisuje wydarzenia trafnie i emocjonująco, wciągając czytelnika w opisywany świat. Marek Hłasko jeden z najwybitniejszych polskich prozaików ubiegłego stulecia porywa nas swą prawdziwą i elektryzującą lekturą. Podczas czytania daje się odczuć charakterystyczny warsztat autora, dzięki czemu lektura jest prawdziwą frajdą. Postać Ryśka Lewandowskiego jest ciekawa i dająca wiele do myślenia na temat realiów tamtych burzliwych czasów. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
5 komentarzy
Unknown pisze...

Ciekawa historia na pewno warta przeczytania.

Zakrecona pisze...

Czytałam fragment tej książki i zrobiła na mnie dobre wrażenie, dam jej szansę, za jakiś czas.

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam, zapowiada się interesująco:)

Unknown pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to koniecznie przeczytam.

Anne Heronton pisze...

Przeczytałam, zrobiła na mnie ogromne wrażenie.