wtorek, 1 grudnia 2015

Mój język prywatny - Jerzy Bralczyk

Email Edytuj post

Mój język prywatny - Jerzy Bralczyk


Mój język prywatny - Jerzy Bralczyk

Tytuł: Mój język prywatny
Autor: Jerzy Bralczyk
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2015
Liczba stron: 344


"Mój język prywatny" to rewelacyjna książka pokazująca bogactwo języka i to jak można bawić się słowem w różnoraki sposób. Jerzy Bralczyk omawia przeróżne słowa i pokazuje ich różne znaczenia i to w jakich kontekstach można ich używać. Warto również zapoznać się z audiobookiem, który dostarcza dodatkowego smaczku i ciekawej rozrywki. Autor pokazuje jak można czerpać przyjemność z wyłuskiwania różnorakich niuansów ze słów oraz naszego języka. Zwroty i słowa używane przez autora z pozoru znajome po dodatkowym objaśnieniu nabierają dodatkowej mocy i znaczenia. Jeden z najbardziej szanowanych polskich językoznawców wyjaśnia, że w zależności od kontekstu, intonacji czy sytuacji nasze słowa zmieniają się prawie nie do poznania.

Opowieści o słowach snute przez autora zaciekawiły mnie i miejscami zadziwiły. Jak wielkie znaczenie mają pozorne drobnostki w używanym języku potocznym. Z czego na ogół nie zdajemy sobie sprawy. Autor pokazuje swój język prywatny i objaśnia dlaczego używa takich słów, a nie innych. Wywody autora są zabawne i wciągające, dające wiele do myślenia nad używanymi słowami i zwrotami. Z pozoru niby nic wielkiego, a pokazuje, że wiele osób używa języka w sposób nieświadomy. Jerzy Bralczyk unaocznia, że język i jego charakterystyka jak i budowa, są na tyle skomplikowane, że możliwości i wariacje jego używania są niemal nieskończone. Zwroty i związki frazeologiczne omawiane przez Jerzego Bralczyka, w jakiś sposób dla niego ważne i lubiane wręcz tętnią życiem i emocją. Gawęda o słowach w wykonaniu autora pasjonuje i zachęca do dalszego zgłębienia tematu. Nader interesująca forma książki i zacieńcie z jakim pisze autor sprawia, że lekturę kończy się w mgnieniu oka.

"Mój język prywatny" to książka łatwa i przyjemna w odbiorze, opisy używanych słów potrafią wręcz rozśmieszyć. Profesor Bralczyk okazuje, że w zależności od kontekstu słowa mogą przybrać zupełnie różnorakie znaczenie. Fragmenty książki opisujące samego autora oraz omawiające pochodzenie słów również zaciekawiają. Od dawna otaczam się słowami i lektura tej książki sprawiała mi nie małą satysfakcję. Dzięki niej można je poznać jeszcze bardziej, smakować je wyciągając jeszcze więcej frajdy z używania ich. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
3 komentarze
Unknown pisze...

Lubię Pana Bralczyka, więc może się skuszę.

Unknown pisze...

Może po nią sięgnę, lecz na razie mam inne pozycje na oku:D

Unknown pisze...

Nie do końca mój klimat książek, choć jak zachwalasz to może przeczytam :).