wtorek, 1 grudnia 2015

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia - Tadeusz Januszewski

Email Edytuj post

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia - Tadeusz Januszewski


Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia - Tadeusz Januszewski

Tytuł: Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia
Autor: Tadeusz Januszewski
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 16 września 2015
Liczba stron: 288


"Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia" jak wskazuje sama nazwa tej pozycji, opisuje burzliwe losy płodnego autora Młodej Polski. Jego twórczość większości znana i przez wielu uwielbiana stała się już kultowa. Słynny propagator Podhala znany swoim czytelnikom z wielu motywów swojej twórczości. Jednak mało znany prywatnie, a oprócz poletka pisarskiego również osiągnął nie mało. Zapraszam do zapoznania się z emocjonującą i porywającą biografią jednego z najwybitniejszych Polskich twórców.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer żyjący w latach 1865–1940, genialny pisarz Młodej Polski zakończył swoją genialną i błyskotliwą karierę przez postępującą chorobę psychiczną. Jego twórczość literacka cieszy się do tej pory dużą popularnością i ciągle poszerza się o kolejne rzesze odbiorców. Twórca modernistyczny, prezes Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich w 1921 roku. Otrzymał w 1928 roku Nagrodę Literacką miasta Warszawy, aby w 1934 roku zostać honorowym członkiem Polskiej Akademii Literatury, co nota bene udaje się wąskiemu gronu pisarzy. Zakochany był w polskich Tatrach i zafascynowany jego folklorem, dzięki czemu napisał wiele wierszy i opowieści o górach. Zakochany w górskiej przyrodzie, opowieściach o okolicznych zbójnikach i lokalnej gwarze. Znany był również, jednak była to sława nieco kontrowersyjna jak na tamte czas ze śmiałych erotyków. Opisujących ze szczegółami miłosne sceny jak i walory kobiecego ciała. Kazimierz Przerwa-Tetmajer wywarł na polskie pisarstwo nie mały wpływ i jest jednym z tych autorów, których po prostu trzeba poznać.

Pozycja zaproponowana nam przez Tadeusza Januszewskiego pokazuje życie pisarza rozdartego między niepewnościami i własnymi słabościami. Uwielbianego przez wielu i równie przez wielu krytykowanego za niezdecydowanie i porzucanie licznych projektów. Januszewski postanowił przybliżyć ulubionego przez tak wielu czytelników autora. Abyśmy mogli poznać go nieco lepiej, z tej bardziej ludzkiej strony i przynajmniej choć trochę zrozumieć niektóre podejmowane przez niego wybory. Tetmajer miał wielkie aspiracje do zostania sławnym i wielkim pisarzem, jednak mimo talentu, który oczywiście posiadał czegoś zabrakło. Chyba przede wszystkim zmysłu zarządzania i cierpliwości. Rozwój poetycki Tetmajera jest burzliwy i trudno stwierdzić pobudki jakie kierowały autorem. Dzięki tej książce postać Kazimierza Przerwy-Tetmajera staje się nam bardziej rzeczywista i bliższa. Bardziej ludzka, pełna mocnych jak i słabych stron. Książka ta opowiada właśnie o prawdziwym Tetmajerze, jakiego znali jedynie najbliżsi przyjaciele i rodzina. Książka przedstawia nam zaskakujący i ekscytujący obraz polskiego pisarza. Pokazuje go jako człowieka miotającego się między licznymi emocjami i podejmowanymi decyzjami. Z czego wyszło wiele porywających i ponadczasowych utworów. Pozycja ta to wyjątkowa książka, która pokazuje wątpliwości, marzenia i trudności pisarza podczas tworzenia najwybitniejszych dzieł.

"Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia" to pozycja ciekawa i wciągająca. Dzięki pracy Tadeusza Januszewskiego mamy możliwość poznania nieco bliżej jednego z wybitnych pisarzy. Wyjątkowego Polaka, któremu nie obce były sukcesy jak i porażki. Koniec życia autora należał do smutnych i tragicznych momentów. Po śmierci syna i popadnięciu w chorobę umysłową stracił niemal wszystko i nie był już dalej w stanie do płodnego i efektywnego tworzenia. Umierając w biedzie i samotności zamilkł artystycznie, nie tworząc już tak energicznie jak wcześniej. Jednak pozostawiając koniec końców po sobie pokaźny dorobek twórczości i pozostawiając w nim cząstkę siebie, która unieśmiertelniła go na zawsze. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
6 komentarzy
Unknown pisze...

Kusząca recenzja, kusząca. Coraz bardziej skłaniam się w stronę tej pozycji.

Unknown pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała.

Unknown pisze...

Bardzo fajnie napisana recenzja, a po książkę na pewno sięgnę.

Unknown pisze...

Lubię autora, a Iskry wydają ciekawe biografie. Na dniach przeczytam, to podzielę się wrażeniami z lektury :)

Unknown pisze...

może się skuszę.

Unknown pisze...

Kolejna książka na listę do przeczytania.