niedziela, 27 września 2015

Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek - Mariusz Urbanek

Email Edytuj post

Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek - Mariusz Urbanek


Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek - Mariusz Urbanek

Tytuł: Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek
Autor: Mariusz Urbanek
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 8 maja 2015
Liczba stron: 320


"Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek" to książka, która przedstawia nam wybitnych członków rodu Kisielewskich. Pisarzy, radiowców, kabareciarzy, dramaturgów oraz kompozytorów. Pozycja ta pokazuje istną galerię znamienitych osobowości, jak choćby postać Jana Augusta Kisielewskiego - dramaturga, jednego z założycieli kabaretu „Zielony Balonik”. Zygmunta - pisarza i radiowca, ojca Stefana Kisielewskiego, jednak w książce główną rolę i tak odgrywa „Kisiel” w własnej osobie. Twórca o wszechstronnych talentach. Publicysty, kompozytora, pisarza, różnych tekstów dających wiele do myślenia. Autor udzielający się szeroko w życiu politycznym jak i społecznym. Swoje zainteresowania muzyczne przekazał swemu synowi, który zmarł w tragicznych okolicznościach, Wacławowi Kisielewskiemu. Wacław Kisielewski był znany jako muzyk, koncertujący w duecie "Marek i Wacek". Rodzinę Kisielewskich reprezentuje obecnie Jerzy Kisielewski, oddany dziennikarz oraz Krystyna Kisielewska-Sławińska, z zamiłowania tłumaczka jak i romanistka. Ta sięgająca początków XX wieku historia o znamienitej rodzinie inteligentów czerpiących garściami z polskiej kultury potrafi na prawdę wciągnąć. Galeria wybitnych osobowości wprowadza, aż w zdumienie i zachwyt czytelnika poznającego ich dokonania.

Barwny bogaty wachlarz rodziny Kisielewskich przedstawia nam wiele faktów z życia jej członków. Dowiemy się choćby ciekawych informacji odnośnie Jana Augusta, który był ogromnym megalomanem toczącym spory z osobą Georga Bernarda Shawa. Poznamy choć rąbek tajemnicy osoby Stefana Kisielewskiego zwanego "Kiślem", który był oddanym przyjacielem Czesława Miłosza. Panowie prowadzili wiele długich i owocnych dysput na różnorakie tematy, z których nie raz czerpali inspiracje do tworzenia. Stefan Kisielewski słynął również z prawdomówności, co nie zawsze wychodziło mu na dobre. Dowiemy się również o miłości Wacka do hazardu, a w szczególności do gry w ruletkę. Książka pełna jest różnych ciekawych i barwnych historii oraz anegdot, które przybliżą nam choć trochę losy tej jednej z najznamienitszych, polskich rodzin.

"Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek" to książka, która przykuwa uwagę niebanalnymi losami rodziny Kisielewskich. Ich postawa życiowa jak i osiągnięcia potrafią przykuć uwagę i zachęcić do lektury. Biografie Jana Augusta, Zygmunta, Stefana i Wacka emocjonują lekkością stylu i przystępnością przedstawionych faktów. Jest to bardzo udana biografia, obszernie pokazująca omawiane postacie i ich życie. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry

Wydawnictwo Iskry
3 komentarze
Unknown pisze...

Bardzo fajnie napisana recenzja, a po książkę na pewno sięgnę.

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam.

Yuri Ossaka pisze...

Jak biografia o Kisielewskich, to mogę brać w ciemno. Na pewno się na nią połaszczę.