niedziela, 27 września 2015

Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny - Andrzej Sieroszewski

Email Edytuj post

Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny - Andrzej Sieroszewski


Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny - Andrzej Sieroszewski

Tytuł: Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny
Autor: Andrzej Sieroszewski
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 16 kwietnia 2015
Liczba stron: 320


"Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny" jest książką wydaną przez wnuka Wacława Sieroszewskiego, Andrzeja Sieroszewskiego. Autor zmarł jednak niespodziewanie w 2012 roku i opracowaniem oraz uzupełnieniem licznych, pozostawionych materiałów zajął się Andrzej Z. Makowiecki. Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Teatralnej, historyk Dwudziestolecia Międzywojennego oraz literatury okresu Młodej Polski. Z połączenia pracy tych dwóch znamienitych osobowości powstała biografia, która potrafi nie raz wzruszyć, jak i rozśmieszyć do łez.

Andrzej Sieroszewski był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz znanym i cenionym hungarystą. Został odznaczony Medalem Komisji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej. Osobowość ceniona i wnosząca wiele od siebie do biografii o swym dziadku. Pozycja ta wciąga do ostatniej strony, aż nie sposób się od niej oderwać. Twórczość Wacława Sieroszewskiego (1858-1945) potrafi zaciekawić i godna jest poznania. To istny człowiek kilku epok, który posiadał znajomych i przyjaciół wśród największych tego świata. Jak choćby można wymienić, że miał okazję stykać się z: Józefem Piłsudskim, Władysławem Mickiewiczem, Leopoldem Staffem oraz Stanisławem Wyspiańskim. To nie wszystkie osobistości, które zostały wymienione w tej pozycji jako osoby z kręgu znajomości Sieroszewskiego. Sam fakt tylu tak znamienitych postaci w otoczeniu Andrzeja Sieroszewskiego świadczy o jego ogromnym charakterze i wyjątkowości.

"Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny" pokazuje sylwetkę Wacława Sieroszewskiego jako badacza obcych kultur, artystę i podróżnika. Poznajemy go nie tylko jako autora książek, lecz również, a może przede wszystkim jako człowieka. Odwołania do pozaliterackiej rzeczywistości są tu bardzo częste co dodaje tej pozycji dodatkowego smaczku. To książka, która bez zbędnych ozdobników przykuwa czytelnika do lektury. Andrzej Sieroszewski przekazał poprzez tą publikację dosadny i klarowny portret swojego przodka, sprawiając, że czytelnicy mogą poznać losy rodziny Sieroszewskich nieco bliżej. Przede wszystkim bogate i interesujące dokonania Wacława Sieroszewskiego. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry

Wydawnictwo Iskry
2 komentarze
Gerroor Ged pisze...

Bardzo fajna recenzja, książka może być ciekawa.

Cresto Mix pisze...

Ciekawa recenzja, nie do końca moje klimaty ale jak zachwalasz to może się skuszę.