niedziela, 2 sierpnia 2015

Antropologia wojny - Ludwik Stomma

Email Edytuj post

Antropologia wojny - Ludwik Stomma


Antropologia wojny - Ludwik Stomma

Tytuł: Antropologia wojny
Autor: Ludwik Stomma
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 25 listopada 2014
Liczba stron: 320


"Antropologia wojny" autorstwa Ludwika Stommy pokazuje dobitnie liczne konflikty zbrojne na przestrzeni dziejów. Pokazuje ich przebieg jak i wpływ na nasze życie jak i naszych przodków. Niezliczone konflikty zbrojne stały się nierozłącznym aspektem naszego życia. Nie ma chyba nacji na świcie, która nie prowadziłaby wojen. Jednak ten pociąg do konfliktów może Nas w końcu doprowadzić do ruiny, z której nie będziemy w stanie się podnieś. Jak mawiał Albert Einstein - "Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie". Oby ten najczarniejszy scenariusz nigdy się nie urzeczywistnił.

Autor porównuje kampanie wojenne jak i liczne starcia, które toczyły się współcześnie jak i w zamierzchłej przeszłości. Na kartach książki opisywane są powtarzające się zachowania w prowadzeniu krwawych konfliktów. Wręcz kodeks postępowania powtarzający się niemal za każdym razem, z niewielkimi tylko zmianami. Umiejętność zastosowania nowinek technologicznych jak i tworzenie systemu postrzegania sojuszników oraz przeciwników. Przemoc gości w naszym świecie i niestety jesteśmy zmuszeni stawiać jej czoło. Militarne zmagania unicestwiające całe państwa i narody zmieniają co i rusz znany nam porządek świata. Polityczne twory będące efektem militarnych zmagań również rozsypują się jak domek z kart i znikają równie szybko jak się pojawiły. Ludzka natura jeszcze wiele lat będzie musiała ewoluować aby wyprzeć ze swej egzystencji przemoc i wojny. Jeżeli w ogóle jest do tego zdolna.

„Antropologia wojny” jest pozycją ciekawą i dającą wiele do myślenia. Pokazuje burzliwe dzieje ludzkich zaszłości, knowań i konfliktów. Wydarzenia i decyzje, które miały miejsce setki lat temu oddziałują na nas żyjących obecnie. Obraz współczesnego świata również jest splamiony posoką wojny. W historii świata zawsze istnieli królowie i wodzowie oraz zwykli, szarzy ludzie, którzy byli wykorzystywani jako zwykłe narzędzia. Nic się nie zmieniło przez te tysiąclecia. Pozycja ta to barwne podanie pokazujące różnorodną i wielowymiarową historię zmagań wojennych. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
3 komentarze
Unknown pisze...

Chętnie po nią sięgnę :).

Unknown pisze...

Ciekawa pozycja, na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco, coś zdecydowanie dla mnie!