niedziela, 2 sierpnia 2015

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna - Mariusz Urbanek

Email Edytuj post

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna - Mariusz Urbanek


Genialni. Lwowska szkoła matematyczna - Mariusz Urbanek

Tytuł: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna
Autor: Mariusz Urbanek
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 7 listopada 2014
Liczba stron: 284


"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" pokazuje zmagania niesamowitych ludzi, żyjących w II Rzeczpospolitej. Lwowska szkoła matematyczna jedna z najbardziej prestiżowych, sprawiała, że Polacy w tamtych czasach byli w czołówce światowej. Niestety ani wcześnie ani później Nam się to nie udało. Lwowska szkoła wydała światu talent w postaci Stefana Banacha, który to był istnym geniuszem matematycznym. Pozycja ta pokazuje jego losy oraz losy tej wyjątkowej szkoły. Szkoły, która na dobre zapisała się na kartach polskiej historii.

Lwowską szkołę matematyczną w latach międzywojennych tworzyli liczni znamienici uczeni. Jak choćby Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki, Stefan Banach czy Hugo Steinhaus. Bardzo często współpracowali ze sobą stawiając czoła uczonym i matematykom z Krakowa i Warszawy. Rywalizując ze sobą dokonali międzynarodowej kariery, dokonali niebywałej ilości odkryć. Jak choćby, Ulam należał do współtwórców pierwszej bomby atomowej. Późniejsze dramatyczne dzieje Polski i świata doprowadziły do śmierci wielu z czołówki polskich naukowców. W czasie dwudziestolecia międzywojennego wielu z nich zostało zabitych lub wywiezionych do obozów pracy. Jednak po II wojnie światowej pamięć o nich jest w ciąż żywa jak również o ich wspaniałych wynalazkach.

W książce oprócz odkryć wymienionych naukowców poznamy również ich koligacje rodzinne, które mogą być doskonałym smaczkiem dla znawców tematu. Dla czytelników, którzy znają się na arkanach matematyki wyższej książka będzie jeszcze ciekawsza. W szczególności powinna przypaść do gustu głównie fanom przedmiotów ścisłych jak i historii. Lektura prezentuje lekkość przedstawionych treści, licznych faktów z życia tych wyjątkowych i godnych uznania polaków. Całość pisana jest językiem barwnym i ciekawym, dzięki czemu lekturę kończy się w ekspresowym tempie. Z pewnością sięgnę jeszcze po książki tego autora ponieważ uważam, że są jak najbardziej godne uwagi.

"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" zawiera dość dużo elementów biograficznych, zmieszanych ze strasznymi wydarzeniami naszej historii. Kończący książkę wywiad z prof. Dudą dodaje całości spójności i wyjaśnia pewne pytania powstałe podczas lektury. Liczne anegdoty również sprawiają, że od czytania wręcz nie można się oderwać. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
3 komentarze
Unknown pisze...

Interesująca, zachęcająca recenzja. Może kiedyś sięgnę po tę pozycję.

Unknown pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę książkę :D

Unknown pisze...

Mam zamiar przeczytać Dzięki za informację Pozdrawiam