środa, 30 lipca 2014

Nowa Fantastyka 07 (382) 2014

Email Edytuj post

 Nowa Fantastyka 07 (382) 2014


Nowa Fantastyka 07 (382) 2014

Tytuł: Nowa Fantastyka 07 (382) 2014
Redaktor naczelny: Jerzy Rzymowski
Wydawca: Prószyński Media
Data wydania: maj 2014
Liczba stron: 80
Cena: 9,99 zł

Kolejny numer dotarł do mnie jeszcze cieplutki, gorące nowości, takie jak pogoda za oknem zachęciły mnie do zabrania się za lekturę. Okładka nie do końca mnie zachęciła po samej grafice, ale zapowiedź tego co jest w środku już jak najbardziej. Zapowiedź nowej książki - Para w ruch! Terry'ego Pratchetta oraz opowiadanie autora, którego bardzo cenię i poważam, a mianowicie „Kadry Apokalipsy” - Pana Paolo Bacigalupiego. Nie zwlekając dłużej przystąpiłem do czytania.

Nie oceniaj książki po okładce, to motto tyczy się również magazynów, pomimo tego, że okładka zbytnio mnie nie zachęciła to w środku znalazłem mnóstwo ciekawych tekstów. Jak na przykład „Bliźniaczki Ziemi (Z innej matki)” Mateusza Wielgosza, tekst uzmysławia jak daleko rozwinął się postęp podboju kosmosu oraz ile jeszcze brakuje nam wiedzy aby odkryć drugą Ziemię. Tekst pouczający, ciekawy i dobrze napisany. Czyta się z przyjemnością.

Kolejnym tekstem wartym przeczytania jest Nawiedzona Ameryka – Przemysława Pieniążka, tekst mądry traktujący o amerykańskich horrorach, pokazujący, że można znaleźć wśród nich jeszcze prawdziwe perełki. Dużo przypominek o starszych pozycjach jak i tych nowszych, gratka dla fanów horroru, można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji i ciekawostek. Porządnie napisany tekst.

Z prozy polskiej mamy tym razem trzy opowiadania: „RÓŻA WIATRÓW” Cezarego Zbierzchowskiego – opowiadanie ciekawe, napisane barwnym językiem o dość oryginalnej fabule. „STARCIE ULTYMATYWNE” Wiktora Ruszkiewicza – nie przypadło mi do gustu ze względu na zbytnio pogmatwane wątki, nie moja bajka. MMA - Michała Nowina spełniło moje oczekiwania ze względu na dużą ilość akcji i szybkości, lubię taki rodzaj przedstawiania historii. Bardzo dobre opowiadanie.

Z prozy zagranicznej mamy również trzy opowiadania: „KADRY APOKALIPSY” - Paolo Bacigalupi, ten autor nigdy mnie nie zawodzi, tym razem również sprostał wyzwaniu. Tekst spójny z przesłaniem, pisany barwnym językiem z polotem i pomysłowością. Czyta się szybko, na długo pozostając w pamięci. „CIEMNE OGRODY” - Grega Kurzawy również można zaliczyć do udanych, ciekawa historia i prawdziwi bohaterowie przemawiają na plus dla tego tekstu. „SHOGGOTHY W ROZKWICIE” Elizabeth Bear nie porwało mnie lecz nie było złe, moim zdaniem przeciętne opowiadanie choć mające również swoje zalety. Zakończenie nadrobiło wcześniejsze wpadki i zostawiło po sobie miłe wspomnienie.

Magazyn obfituje również w ciekawe felietony, jednym z nich jest tekst Rafała Kosika – „Słuszna słuszność” omawiający ludzkie decyzje i reakcje, które częstokroć są pozbawione sensu. Tekst jak zwykle napisany z humorem i dystansem, za to właśnie lubię artykuły Pana Kosika. Czytało się z przyjemnością, jak zwykle lektura mnie usatysfakcjonowała i pozostawiła uśmiech na twarzy i tematy do przemyśleń. Przeczytajcie a nie powinniście żałować.

Lipcowy numer „Nowej Fantastyki” prezentuje się obficie i okazale, dostarcza wiele ciekawych opowiadań i felietonów. Każdy powinien w nim znaleźć coś dla siebie, poziom jak zwykle został utrzymany i poraża różnorodnością przedstawionych treści. Magazyn stał się pozycją obowiązkową w moim comiesięcznym stosie czytelniczym, polecam wam jego lekturę, a może również się do niego przekonacie i również będzie co miesiąc gościł na waszych pułkach.

Za możliwość zapoznania się z nowym numerem dziękuję 
Redakcji Nowej Fantastyki!

Nowa Fantastyka
10 komentarzy
Unknown pisze...

Super numer, przeczytałam i jestem jak najbardziej zadowolona z zakupu :)

Unknown pisze...

Może w końcu kiedyś sięgnę po tą gazetę, bo zawsze mi jakoś nie po drodze :P

Unknown pisze...

Ciekawa recenzja, skoro zachwalasz to może sięgnę po ten numer.

Unknown pisze...

Coś ostatnio nie mam ochoty na magazyny, wolę poczytać jakieś książki. Za drogi biznes z takimi czasopismami ^^

Gerroor Ged pisze...

Opowiadania rządzą w NF, dla nich jak najbardziej warto dokonać zakupu :D

Unknown pisze...

Spasuję tym razem, ale kto wie za miesiąc ;P

Unknown pisze...

Porządny magazyn, często kupuję i nie żałuję.

Unknown pisze...

Bardzo ciekawy numer, jak wpadnie mi w łapki to z pewnością przeczytam :).

Unknown pisze...

Witam i dziękuję za miłe słowa na temat mojego opowiadania. Powoli pracuję nad kolejnym. Pozdrawiam- Michał Nowina

Weronika pisze...

Zapraszam na wywiad z Michałem Nowiną na moim blogu :)
http://ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com/2014/08/micha-nowina-pisarz-artysta-czowiek.html