poniedziałek, 21 lipca 2014

Markus Zusak - Złodziejka książek

Email Edytuj post

 Markus Zusak - Złodziejka książek

 

Markus Zusak - Złodziejka książek

Autor: Markus Zusak
Tytuł: Złodziejka książek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 22 stycznia 2014
Liczba stron: 496
Ocena: 5/6


„Złodziejka książek” to pozycja traktująca o śmierci, w sposób taktowny i emocjonujący. Wciągająca fabuła sprawia, że powieść się dosłownie pochłania, czytając w napięciu kolejne strony. Markus Zusak spisał się doskonale tworząc tą pozycję, dostarczył czytelnikom fascynującą i porywającą historię z barwną główną bohaterkom. Z całą pewnością jej losy zostaną w mojej pamięci na długo.

Podczas lektury poznajemy młodą dziewczynę - Liesel Meminger, która swą pierwszą książkę kradnie w dniu pogrzebu młodszego brata. Pozycję dość kontrowersyjną a mianowicie - „Podręcznik grabarza”, z którego poznaje pierwsze słowa i uczy się czytać. Jednak młoda dama nie poprzestaje tylko na tej jednej książce, kradnie dalej i w dodatku z narażeniem życia. Ponieważ jej kolejnym łupem stają się książki ze stosu nazistów oraz tomy z biblioteki żony burmistrza. Liesel w końcu również pisze swoją własną książkę, wbrew przeciwnością losu i trudom niebezpiecznego życia. Książki są jej odskocznią od brutalnej rzeczywistości i sposobem na zapomnienie o trudach egzystencji. Problemy zaczynają się wówczas gdy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, życie dziewczynki zmienia się diametralnie…

Realia powieści nawiązują do wojennych wydarzeń, są smutne, pełne dramatyzmu i nie raz potrafią naprawdę wzruszyć i wzbudzić litość. Historia pełna okrucieństwa przypomina o brutalnej przeszłości, o której nie można zapomnieć. Książka pokazuje, że również ludność niemiecka miała w tamtych czasach trudne życie, jeżeli przeciwstawiała się rozkazom i woli Hitlera. Za pomoc Żydom groziły surowe kary, włącznie ze śmiercią. W powieści poznajemy historię młodej dziewczyny, która pała ogromną miłością do książek, która jest w stanie zaryzykować wiele aby zdobyć kolejną wymarzoną pozycję. Liesel jest postacią niezwykle barwną, przykuwającą uwagę podczas czytania, dostarczającą dużą dawkę emocji i wrażeń. Markus Zusak dzięki lekkiemu i barwnemu pióru, stworzył powieść którą czyta się wyjątkowo szybko i sprawnie. Ciekawe wątki fabularne przykuwają uwagę, aż do ostatniej strony. Uczynienie narratorem powieści samą - Śmierć, było posunięciem lekko ryzykownym. Jednak wyszło powieści na dobre i zaowocowało jako porywająca całość. Autor nadał jej cechy ludzkie, czyniąc ją miłym mężczyzną, który jest niezwykle zapracowany i nie za bardzo lubi swą pracę. Książka wywarła na mnie mocne wrażenie, pozostając w myślach na długo. Z niecierpliwością oczekuję kolejnej pozycji autora, oby była tak dobra jak ta.

„Złodziejka książek” to pozycja jak najbardziej godna uwagi, wzbogacona pięknymi rysunkami, które dodają dodatkowego klimatu. Do Liesel można się bardzo przywiązać, jest to postać z prawdziwym i wyrazistym charakterem. Pozycja pozostaje na długo w pamięci, skłaniając do wielu refleksji. Powinna przypaść do gustu w szczególności pasjonatom powieści historycznych, które cenią sobie dodatkowo wartość książek. Gorąco polecam.

 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
wydawnictwu Nasza Księgarnia:

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
7 komentarzy
Unknown pisze...

Z pewnością po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Jak najbardziej moje klimaty

Unknown pisze...

Nie dla mnie.

Sylwia W. pisze...

Intrygująca pozycja, koniecznie muszę ją mieć :)

Unknown pisze...

Wiele pozytywnych komentarzy na temat tej książki, więc w swoim czasie będę musiała się z nią zapoznać.

Anne Heronton pisze...

Książka zdecydowanie dla mnie, jak nic wpadnie w moje ręce :D

Gerroor Ged pisze...

Kolejna książka na listę do przeczytania :)