czwartek, 31 lipca 2014

Rafał Kosik - Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów

Email Edytuj post

 Rafał Kosik - Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchówRafał Kosik - Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchówRafał Kosik - Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów


Autor: Rafał Kosik
Tytuł: Amelia i Kuba. Godzina Duchów
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 21 maja 2014
Liczba stron: 256
Ocena: 4/6

 Autor: Rafał Kosik
Tytuł: Kuba i Amelia. Godzina duchów
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 2014-05-21
Liczba stron: 280
Ocena: 4/6
 
„Amelia i Kuba. Godzina duchów” oraz „Kuba i Amelia. Godzina duchów” to nietypowy pomysł na przedstawienie historii, zaproponowany przez Rafała Kosika. Autor zaproponował nam dwie książki opowiadające historie, które można czytać oddzielnie, jednak poznając obie książki doświadczamy pełni przygód i lepiej zrozumiemy co autor miał nam do przekazania. Pozycja skierowana bardziej do młodszych czytelników, choć i starszy odbiorca powinien się świetnie bawić.  

W obu książkach poruszana jest jedna i ta sama opowieść, jednak przedstawiona z różnych perspektyw i stawiająca nacisk na inne wydarzenia i bohaterów. W pewnym apartamentowcu określanym Zamkiem, zaczynają grasować duchy. Co dziwniejsze do złudzenia przypominają domowników, zjawy przenikają przez ściany i na pierwszy rzut oka wałęsają się bez celu. Jednak są niegroźne i nikomu nie robią krzywdy, bohaterowie muszą działać razem aby odkryć zagadkę tych tajemniczych gości. Poznajemy Amelię, jej młodszego brata Alberta oraz Kubę i jego młodszą siostrę Mi, dzieciaki tworzą zgrany zespół i razem przeżywają zapierające dech w piersiach przygody. Tylko czy uda się Ameli i Kubie dogadać i porozumieć aby rozwiązać zagadkę tajemniczych zjaw? Aby się tego dowiedzieć musicie sięgnąć po książki i się samemu przekonać. Moim zdaniem warto. 

Autor stworzył wyraziste i niebanalne postacie, które dzięki dwóm książką możemy poznać lepiej i szerzej. W tomie „Amelia i Kuba” głębiej poznajemy przygody i postać Amelii, dziewczynka dużo rysuje i to dzięki rysunkom poznajemy ją dokładniej. Akcja książki toczy się raczej spokojnie i przede wszystkim nakierowana jest na pokazanie wnętrza bohaterki, rozwój fabuły ożywia jej brat, mały i sprytny geniusz oraz logik. Pozycja ta pokazana jest z perspektywy dziewczynki i po części napisana jest dla dziewczynek, choć chłopcom również może się spodobać. W tomie „Kuba i Amelia” akcja toczy się w szybszym tempie, a wątków fabularnych jest więcej i są one bardziej emocjonujące. Wątki w obu książkach dzieją się niezależnie, jednak po przeczytanie ich razem rozumiemy więcej co Pan Kosik miał nam do przekazania. Bawiłem się przednio podczas lektury, polecam młodszym jak i nieco starszym czytelnikom. Dobra zabawa gwarantowana.

„Amelia i Kuba. Godzina duchów” oraz „Kuba i Amelia. Godzina duchów” tworzą pełną całość i aby dobrze poznać przesłanie autora należy sięgnąć po obie pozycje. Porównywanie książek może być również dobrą zabawą i wyzwaniem, ponieważ Rafał Kosik zawarł wiele humorystycznych relacji i zachowań. Jest to doskonała lektura dla młodszego czytelnika, a autor po raz kolejny pokazał, że potrafi sprawnie pisać również taką literaturę. Serdecznie polecam.

 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tychże książek serdecznie dziękuję 
wydawnictwu powergraph:

Wydawnictwo Powergraph
2 komentarze
Zakrecona pisze...

Bardzo ciekawy pomysł, jak najbardziej wart zapoznania się.

Unknown pisze...

Już wiem co kupię młodszemu bratu na urodziny :)