sobota, 31 sierpnia 2013

J. M. Dillard - Star Trek. Rebelia

Email Edytuj post

  J. M. Dillard - Star Trek. Rebelia


J. M. Dillard -Star Trek. Rebelia

Autor: DILLARD J.M.
Wydawnictwo: Bukowy Las
Tytuł: STAR TREK - REBELIA
Data wydania:2013
Ilość stron:230
Oprawa:miękka
Ocena: 4/6

 Podróż do gwiazd, kosmicznej wędrówki ciąg dalszy...

Od początku istnienia Zjednoczonej Federacji Planet jasno określa się Pierwszą Dyrektywę: niedozwolona jest jakakolwiek ingerencja w naturalny rozwój innych cywilizacji. Wyznacza ona niejako politykę eksploracji kosmosu przez oddziały Gwiezdnej Floty. Dyrektywa ta niejednokrotnie jednak bywała naruszana...

Na planecie Ba'ku, Federacja i Son'a prowadzą obserwację mieszkańców - 600 osobników, żyjących w małej osadzie, prowadzących proste życie bez zdobyczy technologicznych. Data - android z załogi Enterprise jest jednym z obserwatorów z ramienia Federacji. Jego nagła, niewyjaśniona awaria powoduje zdemaskowanie obserwatorów i sprowadza na Ba'ku Enterprise. Próbujący załagodzić sytuację Picard nawiązuje bliższy kontakt z Anij, jedną z mieszkanek osady, od której dowiaduje się, iż Ba'ku wcale nie są tacy na jakich wyglądają, większość mieszkańców żyje już od około trzystu lat... Stopniowo, załoga Enterprise odkrywa spisek, kilku wysokich rangą oficjeli Federacji oraz Son'a - umierająca, genetycznie upośledzona rasa, postanowili wspólnie usunąć Ba'ku z ich miejsca zamieszkania, po odkryciu, iż promieniowanie z pierścienia otaczającego planetę posiada niezwykłe właściwości lecznicze. Picard sprzeciwia się rozkazom i organizuje rebelię przeciwko Federacji. Załoga oczywiście staje po stronie kapitana, podejmując walkę w obronie Ba'ku...

Książka STAR TREK - Rebelia J. M. Dillarda powstała na podstawie filmu z 1998, kultowego w swoim czasie. Jest bardzo inteligentną aluzją do wojny w Jugosławii. Nie bez powodu akcja toczy się w BA'KU (BAKU stolica Azebejdżanu). To opowieść o bratobójczych walkach, izolowaniu, internowaniach, obozach separujących cały naród od drugiego. Opowiada o odbieraniu jednym prawa do decydowania o własnym losie i miejscu. Także o słabości, wręcz klęsce federacji, czyli ONZ w sytuacji ludobójstwa w Jugosławii. Powieść przede wszystkim z humanistycznym przesłaniem, czyli takim, jakie było esencją serii o przygodach KIRKA, SPOCKA, UHURY, CHEKOVA, BONESA, SCOTTIEGO.

Powieść ma w zasadzie wszystko co stało się znakiem rozpoznawczym serii i pod tym względem nie zawodzi, z drugiej strony nie wyłamuje się ponad ustalone ramy sagi. Gratka nie tylko dla zagorzałych fanów uniwersum Federacji Zjednoczonych Planet w wydaniu papierowemu, choć znajomość podstaw uniwersum Star Treka byłaby wskazana. Jest to książka przede wszystkim dla miłośników Star Treka lub czytelnika który choć trochę się orientuje w realiach tego uniwersum. Jest tak dlatego, ponieważ postacie, przedmioty, miejsca itp. są praktycznie nieopisane. Bohaterowie mają jedynie imię, nazwisko i żadnej osobowości. Więc jeżeli nie wiesz kim jest i jaki jest np. Komandor Riker lub Data to zupełnie sobie ich nie wyobrazisz oraz nie będziesz wiedział czytelniku co to trikoder :). Lekka lektura dla znających serial lub filmy. Polecam wszystkim fanom Star Treka, oraz fanom science fiction.

Zdecydowanie polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Bukowy Las:
4 komentarze
Unknown pisze...

Jestem wielką fanką Star Treka, widziałam film wiele razy więc na pewno sięgnę także po tę książkę :D

Unknown pisze...

Star Trek. Rebelia film do którego wracam bardzo często. Choć moim ulubionym jest Star Trek Pokolenia. Gdzie Kirk spotyka się z Picardem. Faktem jest też że filmy w świecie TNG są dużo słabsze niż filmy w świecie TOS. Świetna recenzja, książkę chętnie przeczytam.

DarkLight pisze...

Jeśli chodzi o "Pokolenia" to z przykrością muszę stwierdzić, że nie lubię tego filmu, jest niepoważny oraz niezamierzenie komiczny. Dlatego też tak sobie cenię "Rebelię" - ten film naprawdę jest o czymś. Dzięki za miłe słowa, a książkę serdecznie polecam.

Anonimowy pisze...

Książkę bym z chęcią przeczytała.