środa, 23 maja 2018

Olimp - Dan Simmons

Email Edytuj post

Olimp - Dan Simmons


Olimp - Dan Simmons

Tytuł: Olimp
Autor: Dan Simmons
Cykl: Ilion/Olimp (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 16 marca 2018
Liczba stron: 969

„Olimp” to już prawdziwa klasyka fantastyki, która wyszła spod pióra Dana Simmonsa. Autor jest jednym z najpoczytniejszych pisarzy amerykańskich, którzy posiadają tysiące czytelników na całym świecie. Autor słynnego „Hyperiona” zaskakuje po raz kolejny i dostarcza równie wielkich emocji. Łącząc doskonale mitologie i space operę tworzy cykl, który jest nie do podrobienia. Epicka science-fiction przedstawia wojnę bogów, z zupełnie innej strony. Lektura drugiego tomu sprawia, że olimpijscy bogowie pokarzą swe zupełnie nowe oblicze.

Zaciekła wojna pomiędzy bóstwami a ludźmi trwa w najlepsze. Parys zostaje uśmiercony przez Apolla w pojedynku, a Hera podstępem usypia Zeusa, by ten nie mógł uczestniczyć w zmaganiach. Wojna trojańska jest tylko początkiem gargantuicznych zmagań. Bogowie postanawiają wszcząć wojnę między sobą, nie bacząc na konsekwencje dla ludzi i świata. W dalekiej przyszłości postludzie będą prowadzić krwawe bitwy ze zbuntowanymi voynixami. Wojna osiągnie w końcu krytyczną fazę...

Autor cały swój pomysł opiera na dziele Homera, lecz dodaje oczywiście „coś” od siebie i zmienia całość niemal nie do poznania. Antyczni bohaterowie i wydarzenia mieszają się ze sztuczną inteligencją. Wojna trojańska została napisana od nowa i wykreowana według pomysłu Dana Simmonsa. Autor nie omieszkał dodać do dzieła niewidomego Homera teleportów, faksowęzłów, sztucznej inteligencji i organizmów biomechanicznych. Nowoczesna technologia i nauka są wszechobecne w tej książce, autor stworzył nowe byty jak choćby morawce, które zaskakują czytelnika swą odmiennością. Książka jest wielopoziomowa i wieloznaczna, to rasowa space opera, która za każdą przewróconą stroną zaskakuje czytelnika. Powieść pozwala pokazać otaczający nas świat w nowym świetle. Ciekawym zabiegiem jest również umieszczenie w fabule inteligentnych maszyn, które studiują w kosmosie dzieła Szekspira i Prousta. Nie zabraknie w niej również motywów honoru czy miłości, które nabierają zupełnie innego znaczenia.

„Olimp” zapewnia czytelnikom intrygujący i zagadkowy świat. Dan Simmons, serwując czytelnikom dalsze niebanalne wątki, doprowadził do ogromnego głodu lektury. Książka pozytywnie mnie zaskoczyła i pomimo wielu zawirowań i niedomówień odnalazłem się w tym bogatym multiświecie. Autor ciekawie prowadzi wątki fabularne, a postacie opisywane przez autora przekonują i przyciągają do czytania. Skomplikowana technologia i poczwarne rasy sprawiły, że jako miłośnik fantasy poczułem się usatysfakcjonowany. Powieść obfituje w barwne pióro, a wielowątkowa fabuła zaskakuje, wprawiając nie raz czytelnika w zaskoczenie, dostarczając wielu niezapomnianych i silnych wrażeń. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
6 komentarzy
Wiktor Zwycięzca pisze...

Muszę ją mieć!

Claudia de Rodrigez pisze...

Uwielbiam Simmonsa :D.

Majka Lato pisze...

warta polecenia.

Lejko Buuka pisze...

Z pewnością się z nią zapoznam.

Anne Heronton pisze...

Zapowiada się znakomicie. Śliczna okładka.

Gerroor Ged pisze...

Świetna pozycja, pełna intryg i spisków!