środa, 23 maja 2018

Ostatnie dni Hitlera - Michael A. Musmanno

Email Edytuj post

Ostatnie dni Hitlera - Michael A. Musmanno


Ostatnie dni Hitlera - Michael A. Musmanno

Tytuł: Ostatnie dni Hitlera
Autor: Michael A. Musmanno
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 23 stycznia 2018
Liczba stron: 319

Na temat drugiej wojny światowej powstało już bardzo wiele publikacji, niezwykle rozległych i w dużym stopniu wyczerpujących temat tej okrutnej wojny. Jednak niniejsza publikacja podjęła się omówienia tematu dość rzadko podejmowanego, a mianowicie opisania ostatnich dni z życia Adolfa Hitlera. Ostatnich dni z życia człowieka, który przyczynił się do rozpętania mordów i horroru na masową skalę, w tym zabójstw wielu kobiet i dzieci, doprowadzając do śmierci, milionów ludzi na całym świecie. W książce Michael A. Musmanno autor stara się zanalizować liczne fakty i informacje mogące nam choć trochę przybliżyć powody, które popchnęły Hitlera do popełnienia domniemanego samobójstwo. Domniemanego, ponieważ ostatnie badania wskazują, że Führer przeżył i w 1945 roku uciekł do Argentyny, a potem przez Paragwaj dotarł do Brazylii. Nie jest to zupełnie nierealne, gdyż jak powszechnie wiadomo, dziesiątki tysięcy nazistów uciekło do Ameryki Południowej. Jednymi z tych morderców i sadystów, którzy uniknęli kary, byli owiani mroczną sławą Josef Mengele oraz Adolf Eichmann. Istnieli również „Łowcy nazistów”, którzy spędzili całe swoje życie, aby te „bestie” spotkała zasłużona kara.

Adolf Hitler 28 kwietnia 1945 czynił dziwne i gorączkowe przygotowania, dzięki, którym starał się uporządkować swoje sprawy osobiste. Jakby wiedział, że już niedługo wydarzy się dla niego chwila bardzo ważna i osobliwa. Nakazał Josephowi Goebbelsowi znaleźć urzędnika z uprawnieniami do udzielenia ślubu cywilnego oraz polecił sekretarce Traudl Junge, aby spisała jego testament. 30 kwietnia 1945 roku Führer zostaje znaleziony martwy, a jego ciało wkrótce po tym, wraz z ciałem żony, Evy Hitler, zostają spalone u wyjścia ewakuacyjnego z bunkra przez najbliższych współpracowników ludobójcy. Dziwi fakt, że tak skrupulatnie przygotowywał się do śmierci, a nie próbował uciekać, tak jak to miało miejsce w przypadku bardzo wielu niższych rangą nazistów, którym ucieczka się w efekcie powiodła. Psychopata, który był uważany za perfekcjonistę i narcyza doprowadzającego niemal cały świat do ruiny, miałby tak po prostu popełnić samobójstwo?

Autor dość dokładnie analizuje relacje światków ostatniego dnia z życia Führera oraz wiele dokumentów, które mogą nam przybliżyć te tajemnicze dni kwietnia 1945 roku. Całość publikacji napisano językiem rzetelnym i fachowym, sprawiającym, że książkę czyta się z ciekawością. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników II Wojny Światowej oraz osób chcących się dowiedzieć więcej informacji na temat osoby Adolfa Hitlera. Jednak w najnowszych publikacjach coraz częściej podaje się w wątpliwość, jakoby Hitler miał popełnić samobójstwo. Wzmiankuje się o jego ucieczce do Ameryki Południowej, jakoby tam miał właśnie doczekać w spokoju swych ostatnich dni. Na temat Hitlera i nazistów do tej pory narosło sporo tajemnic i niejasności. Jak choćby zakrojone na szeroką skalę poszukiwania rozpoczęte w 1938–39 roku na rozkaz Führera i przy dużej aprobacie Heinricha Himmlera na terenach Tybetu, które miały zaowocować pozyskaniem tajemnej wiedzy od mnichów tybetańskich, jak i samego Dalai Lamy. Adolf Hitler chciał posiąść wiedzę na temat wejścia do legendarnej Agharti oraz Szambali, jak również pozyskać potężną „broń Bogów” Vajry or Vimany (ponoć pozyskali tę wiedzę, tworząc między innymi Haunebu czy Die Glocke, jednak nie zdążyli jej użyć na czas). Sam Adolf Hitler, Ahnenerbe (pol. Stowarzyszenie Badawczo-Dydaktyczne Dziedzictwa Przodków) czy nawet Mein Kampf (wzorowany między innymi na książce „The Coming Race” Edwarda Bulwera-Lyttona), ukrywają jeszcze wiele tajemnic.

„Ostatnie dni Hitlera” jest książką ciekawą i opisuje niezwykle szczegółowo ostatnie godziny 30 kwietnia 1945. Książkę czyta się szybko i jest to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Hitler dobrze zaplanował swoją śmierć, ukazując, że był osobą szaloną, jednak trzeźwo myślącą. Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, aby Hitler podjął się popełnienia samobójstwa. Führer znał się na sztuce manipulacji i propagandzie, dokładnie wiedząc jak w razie niepowodzenia wymknąć się licznym wrogom. Dodatkowo dla niepoznaki jego ciało zostało spalone przez straż przyboczną, a spopielone zwłoki odkryli żołnierze Armii Czerwonej (co samo w sobie jest już podejrzane, że poznali Hitlera po prochach). Kolejna kontrowersja związana ze śmiercią Hitlera wiąże się ze sprawą jego czaszki, w muzeum w ZSRR okazało się niedawno, że nie posiadają oni czaszki Führera, gdyż ta należy do kobiety. Czy i jak umarł Hitler, po dziś dzień owiane jest tajemnicą?

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Amber:

Wydawnictwo Amber
4 komentarze
Wiktor Zwycięzca pisze...

Ja już czytałem i również mi się podobała.

Aemii Enekko pisze...

Koniecznie muszę po nią sięgnąć.

Majka Lato pisze...

Jestem bardzo zainteresowana, lubię takie książki.

L.V.V. Sasha pisze...

Ciekawa, jak wpadnie mi w ręce przeczytam.