wtorek, 13 marca 2018

Hobbit - J.R.R. Tolkien

Email Edytuj post

Hobbit - J.R.R. Tolkien


Hobbit - J.R.R. Tolkien

Tytuł: Hobbit
Autor: J.R.R. Tolkien
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 12 lutego 2018
Liczba stron: 304

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" jest to książka już niemal kultowa, w szczególności wśród osób kochających fantastykę. Powieść zawiera doskonale wykreowany świat, bohaterów z krwi i kości, którzy emocjonują i zaskakują swoimi poczynaniami. Akcja pędzi w szybkim tempie, a wątki fabularne zaskakują co i rusz. Czytelnik pozna przebiegłe hobbity, chciwe krasnoludy, bezlitosne orki i wiele innych zaskakujących i magicznych postaci, podstępnego Golluma czy piękną Galadrielę. Oprócz wartkiej akcji i barwnych bohaterów poznamy również wiele prawd i morałów, które Tolkien chciał nam przekazać poprzez bajkowy świat.

Bilbo Baggins jest niziołkiem z Shire'u, Śródziemia, który nader wszystko ceni sobie ciepło domowego ogniska i pełną spiżarnię. Jego spokojne i leniwe życie będzie miało jednak niedługo dobiec końca, gdy pod jego drzwi przybywa czarodziej Gandalf. Kreśli na drzwiach hobbita tajemniczy znak i odchodzi. Bilbo następnego ranka przyjmuje niespodziewanych i hałaśliwych gości, krasnoludy, dokładniej rzecz biorąc trzynastu krasnoludów. Od tego momentu Bilbo traci ukochany spokój i zostaje popchnięty w objęcia niesamowitej i niebezpiecznej przygody. Podczas podróży dowiaduje się, że przyjdzie mu pomóc krasnoludom w odzyskaniu ich największej siedziby. Ogromnego skarbu, który został im zagrabiony przez straszliwego i podstępnego smoka. Hobbit wraz z krasnoludami i czarodziejem Gandalfem podejmą się niebezpiecznej misji, z której mogą już nie powrócić.

Książka jest zapierającą dech w piersi przygodą, która ani przez moment nie pozwala się nudzić. Historia Bilbo Bagginsa wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony, dzięki pięknemu i bogatemu językowi, bohaterom z krwi i kości i zaskakującym zwrotom fabularnym. John Ronald Reuel Tolkien jest mistrzem literatury fantasy i niedoścignionym wzorem wszystkich twórców heroic fantasy. Czytelnicy zostają wciągnięci w wir przygody, gdzie potężna magia miesza się ze szczękiem mieczy i licznymi niezwykłościami. Autor stworzył świat tak różnorodny, że czytelnikowi zdaje się, że jest prawdziwy. Tolkien wymyślił dokładnie topografię terenu, liczne języki; elfów czy krasnoludów, potężne zaklęcia i historię potężnych pierścieni władzy. Niniejsza książka jest dopiero wstępem do porywającej historii, która rozegra się we "Władcy Pierścieni". Jakby powiedział Bilbo Baggins - "To ryzykowna sprawa wychodzić za próg domu, uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą".

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" jest prawdziwą perełką w swoim gatunku, pozycją wręcz obowiązkową dla miłośników fantasy. Ogrom i rozmach z jakim została wykonana jest wręcz zadziwiająca. Dlatego można powracać do niej po wielokroć i odkrywać cały czas nowe elementy i zaskakujące szczegóły, jednego z najróżnorodniejszych światów w historii literatury. Pisarstwo Tolkiena stoi na bardzo wysokim poziomie i czytanie jego tekstów zawsze sprawia radość. Historia o dzielnym i zabawnym hobbicie, który nader wszystko ceni sobie swych przyjaciół i dobre jedzenie, powinna jak najbardziej się Wam spodobać. Magia wręcz wylewa się z kart tej książki, a podstępny smok i waleczne krasnoludy nie pozwolą Wam się nudzić ani przez moment. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
6 komentarzy
Vigrio Salza pisze...

Super wydanie :)

Happy Makane pisze...

Muszę ją mieć!

Ania Lenna pisze...

Jeszcze nie czytałam hobbita, muszę to nadrobić.

L.V.V. Sasha pisze...

Film był świetny, choć książka znacznie lepsza ;).

Aemii Enekko pisze...

Może w końcu wpadnie w moje ręce.

Cresto Mix pisze...

Okładka po prostu przyciąga wzrok.