poniedziałek, 26 lutego 2018

Beren i Lúthien - J.R.R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien

Email Edytuj post

Beren i Lúthien -  J.R.R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien


Beren i Lúthien -  J.R.R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien

Tytuł: Beren i Lúthien
Autor: J.R.R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 21 listopada 2017
Liczba stron: 366

„Beren i Lúthien” jest kolejną książką wydaną po śmierci J.R.R. Tolkiena. Przedstawiona pozycja jest dokładnie oddanym rękopisem, który powinien przypaść do gustu miłośnikom „Hobbita” oraz „Władcy Pierścieni”. Opowieść o Berenie i Lúthien po raz kolejny przenosi nas do Tolkienowskiego Śródziemiu, dzięki czemu będziemy mieli szansę przeżyć kolejne porywające przygody w tym niebanalnym świecie.

Berena i Lúthien łączyła wielka i tragiczna miłość, gdyż Beren był śmiertelnym człowiekiem, a Lúthien wywodziła się z rodu długowiecznych elfów. Kolejną przeszkodą na drodze wielkiego uczucia dwójki zakochanych był ojciec Lúthien, który jako warunek zaślubin wyznaczył czyn niemalże niemożliwy do zrealizowania. Kochankowie musieli wykraść Silmarila o magicznych niemal właściwościach Morgothowi zwanemu również Czarnym Nieprzyjacielem. Byt ten był najpotężniejszą ze wszystkich istot na świecie.

Christopher Tolkien spisał się znakomicie i oddał w ręce czytelników wierną oryginałowi opowieść o Berenie i Lúthien. Wieloletni proces ewolucji tej legendy sprawił, że materiału źródłowego posiadał pod dostatkiem, owocem czego stała się niniejsza książka. Całość prezentuje się nad wyraz ciekawie, w szczególności dla miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena. Autor stworzył świat tak bogaty, że czytelnikowi zdaje się, że jest niemal prawdziwy. Tolkien wymyślił dokładnie topografię terenu, liczne języki; elfów czy krasnoludów, potężne zaklęcia i historię potężnych pierścieni władzy. Niniejsza książka jest dopiero wstępem do porywającej historii, która rozegra się we „Władcy Pierścieni".

„Beren i Lúthien” jest prawdziwą perełką w swoim gatunku, pozycją wręcz obowiązkową dla miłośników fantasy. Ogrom i rozmach, z jakim została wykonana, jest wręcz zadziwiająca. Dlatego można powracać do niej po wielokroć i odkrywać cały czas nowe elementy i zaskakujące szczegóły, jednego z najróżnorodniejszych światów w historii literatury. Pisarstwo Tolkiena stoi na bardzo wysokim poziomie i czytanie jego tekstów zawsze sprawia radość. Historia o tragicznej miłości Berena i Lúthien powinna jak najbardziej się Wam spodobać. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
3 komentarze
Ania Lenna pisze...

Przeczytam.

Yukka Amano pisze...

Interesująca książka, jak Tolkien to musowo muszę ją dorwać.

L.V.V. Sasha pisze...

z ciekawości się z nią zapoznam ^^