wtorek, 16 stycznia 2018

Język cierni - Leigh Bardugo

Email Edytuj post

Język cierni - Leigh Bardugo


Język cierni - Leigh Bardugo

Tytuł: Język cierni
Autor: Leigh Bardugo
Cykl: Grisza
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 22 listopada 2017
Liczba stron: 320


„Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia” autorstwa Leigh Bardugo jest już kolejną jej książką, którą pochłonąłem niemal jednym tchem. Autorka była nominowana do listy bestsellerów New York Timesa, co niebywale dowodzi, że jej książki są warte uwagi. Jak Bardugo sama wzmiankuje, została zainspirowana do napisania niniejszej publikacji mitami, legendami i baśniami, dzięki czemu mogła stworzyć pozycję tak klimatyczną i wciągającą. Podczas lektury wyczuwa się również inspirację folklorem, co mi osobiście jak najbardziej przypadło do gustu. Wnijdźmy zatem do świata griszów, pełnego zdrady i waśni, gdzie miłość przemawia kwiatami, a prawda wymaga cierni.

Świat pełen jest magicznych istot i potężnych artefaktów, jednak potęga ta wymaga nie raz krwawej ofiary. Pakty zawierane w blasku księżyca potrafią spełnić niemal każde życzenie... W leśnych ostępach zwierzęta potrafią przemawiać ludzkim głosem, golemy wyskakują z piekarnika, a podczas szalejących sztormów syrena potrafi ściągnąć na nieuważnych marynarzy rychłą zgubę. Magiczne strumienie potrafią sprawić, że nie jeden śmiałek może zyskać nieśmiertelność, lecz jak zawsze wszystko ma swoją cenę...

Leigh Bardugo jest jedną z moich ulubionych autorek, głównie za sprawą dosadnego języka i wielu nawiązań do baśni i mitów. Podczas lektury natrafimy na wiele dobrze znanych nam bajek, choćby o: Ołowianym żołnierzyku, Pinokiu czy Jasiu i Małgosi. Bajki zostały przedstawione jednak nieco bardziej realistycznie i nie rażą już zbytnią naiwnością. Mroczne historie potrafią nie raz przestraszyć i zmusić do refleksji, dzięki czemu lektura wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Jest to bardzo udana książka o tematyce baśniowej, dla nieco starszych czytelników.

„Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia” jest zbiorem niezwykle ciekawych opowieści, które potrafią wzbudzić dreszcz przerażenia. Autorka wykazała się sporym zgłębieniem tematu i oddała w ręce czytelników pozycję dopracowaną, i jak najbardziej godną uwagi. Ilustracje znajdujące się wewnątrz są naprawdę świetne i dodają opowiadanym historiom niepowtarzalnego smaczku. Całość na długo potrafi zapaść w pamięci! Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
3 komentarze
Yukka Amano pisze...

Nie znam tego cyklu, ale chętnie się z nim zapoznam:).

Myukki - Chan pisze...

Książka jest zdecydowanie w moich klimatach.

Yuri Ossaka pisze...

Ciekawa recenzja.