wtorek, 16 stycznia 2018

Modyfikowany węgiel - Richard Morgan

Email Edytuj post

Modyfikowany węgiel - Richard Morgan


Modyfikowany węgiel - Richard Morgan

Tytuł: Modyfikowany węgiel
Autor: Richard Morgan
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: grudzień 2017
Liczba stron: 544


„Modyfikowany węgiel” to cyberpunk z najwyższej półki, a autor naprawdę się popisał, oddając w nasze ręce tę porywającą historię. Świat przyszłości został oddany nad wyraz wiarygodnie, a bohaterowie z krwi i kości potrafią zaciekawić swoimi losami. Richard Morgan potrafi zaciekawić przedstawioną historią, a lektura na długo zapada w pamięci, głęboko wstrząsając czytelnikiem. Książka prezentuje wiele wstrząsających faktów, które pełne są niekonwencjonalnych pomysłów.

W dwudziestym szóstym wieku ludzkość opanowuje przestrzeń kosmiczną. Technologia poszła szybko do przodu i teraz, jeżeli posiada się wystarczającą ilość gotówki, można być niemal nieśmiertelnym. Świadomość można zapisać w stosie korowym i przetransferować ją do nowego ciała, tym samym oszukując śmierć. Jednym z ludzi, którzy zostali poddani takiemu transferowi był były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs. Pewnego dnia mężczyzna umiera w brutalny sposób, jednak jego osobowość żyje i zostaje przeniesiona do nowego ciała. Jednak problemy Takeshiego dopiero się zaczynają.

Richard Morgan potrafi tworzyć niezwykle interesującą literaturę cyberpankową, zaciekawiając nią również osoby nie do końca zaznajomione z tematem. Fabuła została nakreślona starannie i z pomysłem, a szybka akcja sprawiła, że od książki wręcz nie mogłem się oderwać. W tej pozycji występuje wulgarność i przemoc, jednak nie na tyle, aby przeszkadzać w czytaniu. Możliwość przenoszenia świadomości człowieka z ciała do ciała jest bardzo ciekawym pomysłem, a autor opisał ten zabieg niezwykle ciekawie i wiarygodnie. Nie nudziłem się podczas czytania, a zakończenie potrafiło mnie zaskoczyć.

„Modyfikowany węgiel” jest lekturą, którą można polecić fanom gatunku. Nie jest to książka łatwa i lekka, jednak warta przeczytania. Wielowątkowa fabuła i barwni bohaterowie sprawiają, że powieść wciąga do samego końca. Pomimo skomplikowania licznych wątków powieść nie nudzi i ciągle ma się ochotę na więcej. Autor to prawdziwy geniusz, który umie skomplikowane koncepcje przedstawić w klarowny i czytelny sposób. Pomysł na książkę jest niekonwencjonalny, przez co przykuwający uwagę czytelnika. Nie omieszkam zapoznać się z kolejnymi pozycjami Richarda Morgana, gdyż mój apetyt na lekturę jego tekstów został jak najbardziej pobudzony. Wątki, dialogi i koncepcje zawarte w tej książce na długo zostaną w mojej pamięci. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
5 komentarzy
Leluch Poleluch pisze...

Godna lektura.:)

Neris Iko pisze...

nic tylko czytać ;]

Zakrecona pisze...

Ładne wydanie.

Ania Lenna pisze...

Chętnie przeczytam.

L.V.V. Sasha pisze...

Z przyjemnością się na nią połaszczę.