środa, 29 listopada 2017

Bestia w jaskini i inne opowiadania - Howard Phillips Lovecraft

Email Edytuj post

Bestia w jaskini i inne opowiadania - Howard Phillips Lovecraft


Bestia w jaskini i inne opowiadania - Howard Phillips Lovecraft

Tytuł: Bestia w jaskini i inne opowiadania
Autor: Howard Phillips Lovecraft
Seria: Opowieści Lovecrafta
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 13 listopada 2017
Liczba stron: 648

„Bestia w jaskini i inne opowiadania” jest kolejnym arcyciekawym zbiorem opowiadań, pióra Howarda Phillipsa Lovecrafta. Autor stał się niezaprzeczalnie ikoną kultury popularnej, najwybitniejszym amerykańskim pisarzem grozy XX wieku. Dzieła Samotnika z Providence zabierają czytelników do mrocznego świata, przepełnionego czarną magią, odstręczającymi rytuałami i pradawnym złem. Niniejszy zbiór opowiadań zabiera nas po raz kolejny do tego plugawego miejsca, które tętni przedwieczną, plugawą grozą.

W skład tego porywającego zbioru wchodzą jedne z najlepszych tekstów autora. Mitologia Cthulhu stała się już niemal kultowa, a autor stworzył dzieła tak porywające i straszne, że zapadają w pamięci czytelnika na bardzo długi czas. W zbiorze tym moją uwagę przykuły opowiadania: Zagłada Sarnathu (The Doom That Came to Sarnath, 1919), Pełzający chaos (The Crawling Chaos, 1921) oraz Świątynia. Manuskrypt znaleziony u wybrzeży Jukatanu (The Temple, 1920). Howard Phillips Lovecraft doszlifował swoje teksty, niemal do perfekcji sprawiając tym samym, że czyta się je z dużą przyjemnością. Tytułowe opowiadanie Bestia w jaskini (The Beast in the Cave, 1905) również wciągnęło mnie od pierwszej do ostatniej stron, sprawiając, że z pewnością nie raz jeszcze sięgnę po kolejne niesamowite opowieści spod pióra Samotnika z Providence.

Lovecraft pisał ze straceńczą nonszalancją, przenosząc swoich czytelników do obmierzłego świata opanowanego przez straszliwą grozę. Autor nigdy nie doczekał się swojego nazwiska na okładce książki. Dlatego z pewnością wielce by się zaskoczył choćby tą publikacją, wydaną z takim pietyzmem. Lovecraft był przyjacielem po piórze innego znamienitego autora, Roberta E. Howarda. Pisarza, który stworzył między innymi postacie Conana, Solomona Kane'a, Rudowłosej Sonii i innych niebanalnych bohaterów. Jeden był ojcem opowieści grozy, a drugi magi i miecza. Stephen King nie raz podkreślał, że ogromną inspiracją były dla niego opowiadania Love­crafta. Pozycja ta jest obowiązkowa dla miłośników pisarstwa autora oraz dla fanów rasowych opowieści grozy.

„Bestia w jaskini i inne opowiadania” zasługuje na wielki plus, w szczególności za piękne wydanie i wierny przekład przedstawionych tekstów. Styl opowiadań jest bezbożny, straszny i pierwotny, jednak jak najbardziej godny poznania, umiejący wzbudzić prawdziwą, dogłębną grozę i lęk. To opasłe tomiszcze jest niezwykle różnorodne i bogate w ciekawe teksty, umiejące przestraszyć, aż do szpiku kości. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
5 komentarzy
Gerroor Ged pisze...

muszę ją mieć

Happy Makane pisze...

Boska okładka :D

Koletea Mims pisze...

Ciekawa recenzja, sięgnę.

Zaczytana Zośka pisze...

Zapowiada się niezła lektura.

Madzi Aczek pisze...

Dam jej szansę, za jakiś czas.