czwartek, 8 czerwca 2017

Początki i chrystianizacja państwa polskiego - Iwona Kienzler

Email Edytuj post

Początki i chrystianizacja państwa polskiego - Iwona Kienzler


Początki i chrystianizacja państwa polskiego - Iwona Kienzler

Tytuł: Początki i chrystianizacja państwa polskiego
Autor: Iwona Kienzler
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 24 marca 2016
Liczba stron: 104


„Początki i chrystianizacja państwa polskiego” ukazuje kolejne teorie mające rzucić trochę nowego światła na początki panowania pierwszych Piastów. Liczne fakty zostały przedstawione dość interesująco, w szczególności te dotyczące chrześcijaństwa na ziemiach polskich przed panowaniem Mieszkiem I. Książka jest jak najbardziej ciekawa, ukazująca nieco odmienne spojrzenie na początki naszej państwowości.

Piastowie, decydując się na przyjęcie chrześcijaństwa, rozpoczęli długofalowy proces wykorzeniania polskich wierzeń ludowych. Mieszko I sprawił, że tereny dzisiejszych ziem polskich spłynęły krwią, a dawne miejsca starego kultu były równane z ziemią, aby w ich miejsce powstały monumentalne kościoły. Z pozoru przyjęcie wiary chrześcijańskiej miało nam dać równość i partnerstwo w Europie, jednak tak naprawdę przyczyniło się tylko do wyplewienia naszej rodzimej wiary i pogrzebanie naszej spuścizny przodków. Proces chrystianizacji nie odbył się wcale pokojowo i wiele miejscowej ludności sprzeciwiającej się przyjęciu nowej wiary była najzwyczajniej w świecie zabijana. Dawne grody czy chramy były równane z ziemią, a dawne wierzenia i zwyczaje starano się na siłę zamienić nowymi, chrześcijańskimi. Jednak wiara naszych przodków przetrwała po dziś dzień i zdaje się na nowo ożywać.

Książka autorstwa Iwony Kienzler jest dość ciekawa oraz ładnie wydana. Barwny język autorki sprawia, że całość czyta się szybko, a miłośnicy historii powinni znaleźć w tej publikacji coś dla siebie. Książka ta zawiera wiele ciekawostek historycznych i wiele zdjęć, które w lepszym stopniu pozwolą zanurzyć się w tym mrocznym i ciekawym okresie naszych przodków. Pozycja ta zbyt małą uwagę poświęca dawnym wierzeniom Słowian oraz zwyczajom ludności przed panowaniem Mieszka I. Mimo to jest to książka ciekawa i powinna przypaść do gustu miłośnikom tamtego okresu historycznego.

„Początki i chrystianizacja państwa polskiego” jest książką ciekawą i jak najbardziej zasługuje na uwagę. Jest to pozycja ciekawa, która zachęca, aby samemu zagłębić się w naszą skomplikowaną i długą historię. Według ostatnich badań zostało naukowo dowiedzione, że my Słowianie z haplogrupą R1a1 (Y-DNA) żyjemy na tych ziemiach już od 10000 lat przed Chrystusem. Historia Słowian kryje przed nami jeszcze wiele ciekawostek do odkrycia. Z niecierpliwością oczekuję na kolejne zaskakujące znaleziska i odkrycia, które przybliżą nam nasze fascynujące dzieje.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
5 komentarzy
Zakrecona pisze...

z pewnością sięgnę

Unknown pisze...

ciekawa pozycja :)

Unknown pisze...

Lubię książki historyczne więc się skuszę.

Unknown pisze...

Książka jak najbardziej dla mnie.

Sylwia W. pisze...

Brzmi ciekawie. :D