poniedziałek, 8 maja 2017

Polskie podziemie w oczach wroga - Jan Rydel

Email Edytuj post

Polskie podziemie w oczach wroga - Jan Rydel


Polskie podziemie w oczach wroga - Jan Rydel

Tytuł: Polskie podziemie w oczach wroga
Autor: Jan Rydel
Wydawnictwo: M
Data wydania: 30 października 2016
Liczba stron: 320


„Polskie podziemie w oczach wroga” autorstwa Jana Rydla to publikacja niezwykła, która przedstawia dokumenty o niemal bezcennej wartości. Książka ta zawiera tajny raport dowództwa niemieckiego wywiadu generała Gehlena, mający służyć za wzór prowadzenia działań partyzanckich armii niemieckiej. Niniejszy raport zawiera wiele szczegółów dotyczących prowadzenia działań wojennych, licznych organizacji AK oraz opisuje szczegółową analizę sytuacji politycznej Polski. Dokument prezentuje działania Polskiego Państwa Podziemnego przed 1939 rokiem, jak i po zakończeniu II Wojny Światowej.

Jan Rydel za sprawą tej książki przedstawia niepublikowane wcześniej ściśle tajne dokumenty niemieckiego wywiadu oraz kontrwywiadu Abwehry. Pisma te zwane jako raport Gehlena o działaniach AK zawierają wiele sensacyjnych i kontrowersyjnych informacji. Dokumenty analizują instrukcje dotyczące działań sił wojskowych, jak i wywiadowczych, polskiego podziemia. Autor opatrzył je wieloma bezcennymi komentarzami, które pomagają w lepszym stopniu zrozumieć ich miejscami skomplikowaną treść. W publikacji znajdziemy również wiele archiwalnych zdjęć oraz skanów dokumentów, dzięki czemu w lepszym stopniu zaznajomimy się z zawartą w tej publikacji treścią.

Książka zachęca do lektury wnikliwą analizą dokumentów i bogatą wiedzą autora w opisywanym temacie. Dzięki lekturze czytelnik będzie miał szansę zaznajomić się z sytuacją panującą w okupowanej Polsce oraz desperackimi sposobami walki z zaborcą. W niniejszej publikacji przeczytamy o możliwościach taktycznych i bojowych Polskiego Państwa Podziemnego, wielu organizacjach AK, jak i szeroko zakrojonej konspiracji ludności cywilnej. Gen. Gehlen był pod dużym wrażeniem umiejętności polskiej siatki wywiadowczej oraz skuteczności, z jaką działało AK. Niniejszy dokument opisuje również analizę Powstania Warszawskiego oraz przedstawia jego dramatyczne skutki.

„Polskie podziemie w oczach wroga” jest pozycją wyjątkową i jak najbardziej zasługującą na uwagę. Podczas lektury przeczytamy również o propagandzie sowieckiej oraz zdradzie zachodnich sojuszników Polski. Jan Rydel nie omieszkał napisać również kilku słów o likwidacji AK przez Sowietów, chcących zabić tym samym polskiego ducha walki o wolność i niepodległość. Sowieci ponieśli jednak na tym polu klęskę i nie udało im się złamać ducha polskości. Jest to jak najbardziej książka warta uwagi i poznania, która dobitnie pokazuje poświęcenie polskich młodych ludzi, którzy oddali swe życie za nasz kraj. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu M:

Wydawnictwo M
3 komentarze
Madzi Aczek pisze...

ciekawa pozycja

Lejko Buuka pisze...

Lubię książki historyczne, więc przeczytam.

Gerroor Ged pisze...

Oby więcej takich pozycji.