poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Krzyżowiec - Grzegorz Wielgus

Email Edytuj post

Krzyżowiec - Grzegorz Wielgus


Krzyżowiec - Grzegorz Wielgus

Tytuł: Krzyżowiec
Autor: Grzegorz Wielgus
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2016
Liczba stron: 376


Krzyżowiec” autorstwa Grzegorza Wielgusa przenosi nas do roku 1098, kiedy to mają miejsce wyprawy krzyżowe. Autor, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kartach niniejszej książki obficie dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą na temat tamtego okresu historycznego. Książka osadzona jest w klimacie fantasy z domieszką horroru, co dodatkowo sprawia, że całą historię chłonie się niemal jednym tchem. Jest to doskonały debiut literacki, pokazujący prawdziwy kunszt autora.

Mroczny czas średniowiecza 1098 roku pochłania wiele niewinnych ofiar podczas bitew o odebranie Jerozolimy spod panowania muzułmanów. Podczas walk pod Antiochią z armią atabega Kurbughi dochodzi do sytuacji dziwacznej i obmierzłej. Rycerz, który powinien był zginąć, w jakiś przerażający sposób pozostał przy życiu, aby odkupić swe winy. Wyrusza on na wyprawę do Jerozolimy, w stronę Bożego Grobu, aby błagać o wybaczenie win. Jego tułaczka będzie najeżona śmiercią, niebezpieczeństwami i ludzkim okrucieństwem, a miecz trzymany w jego ręku nie raz zostanie splamiony krwią.

Powieść czyta się sprawnie, w szczególności, jeżeli ktoś lubi książki przesiąknięte mrocznym klimatem. Europa czasu krucjat została realistycznie ukazana, za co autorowi należą się spore brawa. Epidemia dżumy, okrutni krzyżowcy i demoniczne moce sprawiają, że od lektury wręcz nie można się oderwać. Połączenie fantasy i horroru wypadło bardzo udanie, sprawiając, że mroczna atmosfera potrafi miejscami naprawdę przytłoczyć. Co mi osobiście nie przeszkadzało. Chciwość miesza się tu z dogłębną wiarą, ludzie walczą o przetrwanie, ukazując, któż tak naprawdę jest prawdziwym grzesznikiem.

„Krzyżowiec” jest udanym debiutem, umiejącym niezwykle zaciekawić. Losy tego niesztampowego Rycerza wywołują nie raz ciarki na plecach podczas czytania. Bitwy toczone są z ogromnym rozmachem, wszechobecny niepokój jest niezwykle wyczuwalny, a ostry jak brzytwa język autora zachęca do dalszego czytania. Polecam Wam tę doskonałą powieść, która sprawia, że przeniesiemy się do splamionych krwią czasów wypraw krzyżowych. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka
3 komentarze
Unknown pisze...

Warto.

Unknown pisze...

Nic tylko czytać :)

Unknown pisze...

Godna lektura, a okładka również przyciąga.