czwartek, 6 kwietnia 2017

Indie. Sztuka władzy - Krzysztof Mroziewicz

Email Edytuj post

Indie. Sztuka władzy - Krzysztof Mroziewicz


Indie. Sztuka władzy - Krzysztof Mroziewicz

Tytuł: Indie. Sztuka władzy
Autor: Krzysztof Mroziewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017
Liczba stron: 352


„Indie. Sztuka władzy” jest książką autorstwa Krzysztofa Mroziewicza, która zabiera nas w brawurową podróż w głąb Indii. Autor opisuje wierzenia tamtych ludzi oraz ich barwną i ciekawą historię, która potrafi naprawdę zaciekawić. Całość została napisana językiem barwnym i bogatym, dzięki czemu książkę czyta się w szybkim tempie. Wojny zakrojone na szeroką skalę, liczne spiski i knowania oraz mistyczne obrzędy religijne to dopiero przedsmak informacji, które zawiera niniejsza publikacja.

Krzysztof Mroziewicz w swojej książce przenosi nas w czasie, do epoki, kiedy struktury państwowe dopiero zaczynały się tworzyć. Scentralizowane państwo, osławionej dynastii Maurjów, Ćandragupty, którego ministrem i doradcą był mędrzec Kautilja zaczynało rozkwitać i nabierać potęgi. Kautilja był autorem Arthaśastry, traktatu powstałego w IV wieku p.n.e. Wyprzedzając o wiele wieków napisanych w późniejszym czasie traktatów, zawierał wiele bezcennych informacji na temat prawa, ekonomii, dyplomacji czy wojny. Kautilja zwany był również jako Czanakja, minister na dworze Czandragupta Maurji, prawdopodobny założyciela dynastii Maurjów. Książka ta pozwala zaznajomić się z początkami indyjskiej państwowości oraz historii tego subkontynentu.

Książka Krzysztofa Mroziewicza jest doskonałym wprowadzeniem w historię Indii, w szczególności dla osób, które nie są zbytnio zaznajomione z tym okresem historycznym. Całość została napisana językiem lekkim i przystępnym, sprawiającym, że nawet laik poradzi sobie z jego lekturą. Jest to doskonała pozycja, która nadaje się dla miłośników historii Indii oraz osób, które lubią poznawać odrębne kultury i obyczaje. W środku znajdziemy wiele cennych informacji, które pozwolą nam w lepszym stopniu zrozumieć mentalność i zachowania potomków Brahmy.

„Indie. Sztuka władzy” jest pozycją, która opisuje kolejny z bezcennych traktatów, spisanych wieki temu na terenie Indii. Arthaśastra jest tekstem równie bogatym w mądrość i treść, jak chociażby Mahabharata, która dostarcza czytelnikom potężnej wiedzy na temat zaciętych wojen pomiędzy rodami Pandawów i Kaurawów. Z przyjemnością przeczytałem tę książkę, gdyż zaciekawiła mnie i zmusiła do myślenia. Kautilja był mędrcem, który w Arthaśastrze zebrał i spisał z wielką pieczołowitością wiele bezcennych i ponadczasowych informacji. Wiedzę, która jest dla szerokiej rzeszy badaczy niemal bezcenna po dziś dzień. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
5 komentarzy
Unknown pisze...

Interesuję się historią Indii więc z pewnością przeczytam.

Unknown pisze...

Książka jak najbardziej ciekawa.

Yuri Ossaka pisze...

ciekawa publikacja.

Unknown pisze...

Jak wpadnie mi w ręce przeczytam.

Unknown pisze...

Książki Mroziewicza lubię i po tę również sięgnę.