środa, 18 stycznia 2017

Szamani, mumie, ałmysy. Tajemnice z serca Azji - Wojciech Grzelak

Email Edytuj post

Szamani, mumie, ałmysy. Tajemnice z serca Azji - Wojciech Grzelak


Szamani, mumie, ałmysy. Tajemnice z serca Azji - Wojciech Grzelak

Tytuł: Szamani, mumie, ałmysy. Tajemnice z serca Azji
Autor: Wojciech Grzelak
Wydawnictwo: Kos
Data wydania: 2006
Liczba stron: 304


Obszar Azji kryje wiele tajemnic, w szczególności tyczy się to terenów Ałtaju, ziem znajdujących się na południowym skraju Syberii Zachodniej, w samym środku Azji. Tereny te od dawien dawna owiane są mglistymi legendami i pogłoskami o dziwacznej istocie, którą miejscowi zwą ałmasem, czyli nieuchwytnym. Ludność Ałtajczyków w swoich wierzeniach i opowieściach często wzmiankuje o śnieżnym człowieku, istocie, która zawiera w sobie cechy człowieka i zwierzęcia. Istota ta przypomina z opisów yeti, która często również jest widywana przez obywateli Federacji Rosyjskiej. Wojciech Grzelak osobiście odwiedził ludność Ałtaju i zdał w niniejszej książce szczegółową relację na temat człowieka śniegu oraz wielu legend z nim związanych zasłyszanych bezpośrednio od miejscowych mieszkańców.

Według niektórych badaczy zajmujących się badaniem informacji dotyczących ałmasa jednym z niezbitych dowodów potwierdzających jego istnienie jest odnalezienie zmumifikowanej kończyny, która została nazwana jako „noga yeti". Naukowcy po dziś dzień nie ogłosili wyników badań nad kończyną, co wzmaga tylko powstawanie coraz większej ilości pytań oraz teorii spiskowych. Szamani zamieszkujący Ałtaj otwarcie mówią, że ałmas jest jak najbardziej prawdziwą istotą, którą naukowcy zaliczają do rodziny hominidów.

Wojciech Grzelak oddał w ręce czytelników ciekawą książkę, która przemawia do wyobraźni czytelnika. Za sprawą interesujących zdjęć i relacji naocznych świadków czytelnik podczas lektury książki może się dosłownie przenieść w dzikie i niebezpieczne tereny Azji środkowej. Przeczytamy również o scytyjskich mumiach sprzed 2500 lat oraz tajemniczych i budzących niedowierzanie rytuałach miejscowych szamanów. Autor osobiście odwiedził tamte tereny i opisał przygody oraz niebezpieczne sytuacje, które sam przeżył, zdając relacje z wielu wędrówek po tych egzotycznych ziemiach, które prawie doprowadziły go do spotkania z tajemniczym człowiekiem gór.

„Szamani, mumie, ałmysy - Tajemnice z serca Azji” jest książką, która przenosi nas w świat starożytnych legend i szamańskich rytuałów. Zagadka prehistorycznej istoty wciąż nie została rozwiązana do końca, a liczne znaleziska nie doczekały się odpowiedniego zbadania. Książka autorstwa Wojciecha Grzelaka zaciekawiła mnie i z pewnością jest warta przeczytania. Jest to rewelacyjna książka reportażowa, która potrafi wciągnąć za sprawą wielu ciekawych zdjęć i barwnego języka. Odsłaniając, choć rąbka tajemnicy na temat owianego mroczną legendą ałtajskiego ałmasa oraz prastarych kurhanów zawierających cenne znaleziska. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Kos:

Wydawnictwo Kos
6 komentarzy
Unknown pisze...

Interesuję się kryptozoologią, książka ciekawa, posiadająca rewelacyjne zdjęcia. Warto.

Unknown pisze...

Nietuzinkowa książka...

Unknown pisze...

Uwielbiam książki podróżnicze, a widzę, że ta powinna mi się spodobać.

Unknown pisze...

Pozycja w rodzaju książek Danikena. Dla miłośników teorii spiskowych.

Unknown pisze...

Książka rewelacyjna :)!

Sylwia W. pisze...

Nie znam autora ale jak zachwalasz to się połaszczę ^^