poniedziałek, 14 listopada 2016

Tarzan wśród małp - Edgar Rice Burroughs

Email Edytuj post

Tarzan wśród małp - Edgar Rice Burroughs


Tarzan wśród małp - Edgar Rice Burroughs

Tytuł: Tarzan wśród małp
Autor: Edgar Rice Burroughs
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 24 kwietnia 2016
Liczba stron: 396


Edgar Rice Burroughs autor między innymi takich klasyków jak: „Pellucidar”, cyklu o podziemnej krainie czy cyklu „Barsoom” o Johnie Carterze, który zostaje przeniesiony na Marsa, może poszczycić się jeszcze jedną ponadczasową postacią. Autor stworzył także równie wielkiego klasyka, Tarzana. „Tarzan wśród małp” zabiera nas w zapierającą dech w piersiach podróż do świata afrykańskiej dżungli. Dzięki niej poznamy jeszcze lepiej postać Tarzana, chłopca, który został wychowany przez małpy. Tarzan jest postacią ponadczasową i wyjątkową, ukazującą jak dogłębne i pierwotne jest barbarzyństwo w człowieku. Jak mawiał niegdyś Robert Ervin Howard (autor Conana z Cimmerii): „Barbarzyństwo to normalny stan ludzkości. To cywilizacja jest czymś nienaturalnym, dziwnym zbiegiem okoliczności. Barbarzyństwo zawsze musi w końcu zatriumfować”.

Poznamy małego lorda Greystoke'a, który poprzez dziwne zbiegi okoliczności został osierocony w afrykańskiej dżungli. Los ciężko doświadczył młodzieńca i poddał jego wytrzymałość fizyczną i psychiczną, ogromnej próbie. Niespodziewanie chłopiec zostaje przygarnięty przez małpią samicę Kalę i od tej pory jest traktowany jak jej małpie dziecko. Nabiera krzepy i staje się zwinnym, wytrzymałym i silnym młodzieńcem, który potrafi sprostać każdemu wyzwaniu, jakie stawia przed nim dżungla. Przez małpy zostaje nazwany Tarzanem, co w ich języku oznacza „Białą Skórę”. Tarzan nauczył się żyć w dziczy i przyswoił sobie jej prawa, jednak niedługo przyjdzie mu poznać miejsce nie mniej niebezpieczne, ludzką cywilizację.

Powieść została napisana pięknym i barwnym językiem, dzięki czemu jej lektura była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Postać Tarzana na kartach powieści różni się od swojego filmowego odpowiednika. Edgar Rice Burroughs w książce opisał postać Tarzana głębiej i pokazał, że z pozoru wychowany w głuszy dzikus potrafi być bardziej honorowy i ludzki niż nie jeden człowiek wychowany w cywilizowanym mieście. Z miłości do ukochanej kobiety był w stanie porzucić znany mu świat i udać się do ludzkiego świata, który tak naprawdę nie miał mu dużo do zaoferowania. W świecie dżungli był Małpim Królem, w którym mógł kierować się prymitywnymi instynktami, w świecie ludzi życie nie było już tak proste. Liczne spiski i intrygi, chęć zysku za wszelką cenę stały się dla Tarzana mniej zrozumiałe od zachowania żyjących w dziczy kanibali.

„Tarzan wśród małp” jest książką emocjonującą, która przywołuje na myśl dawne, awanturnicze opowieści. Książkę czyta się szybko i przyjemnie od pierwszej do ostatniej strony. Walka Tarzana z dzikimi zwierzętami czy kanibalami potrafi wzbudzić duże emocje i sprawić, że nie raz serce zabije nam szybciej. Styl autora niezwykle przypadł mi do gustu i sprawił, że historię Tarzana poznałem zupełnie na nowo. Polecam wszystkim tę książkę, w szczególności osobom lubiącym powieści z dużą dozą akcji i nieszablonowych bohaterów. Jest to piękna i ponadczasowa przygoda, która potrafi zapaść na długo w pamięci.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
7 komentarzy
Ricardo Allba pisze...

Tarzan to prawdziwa klasyka, ale jeszcze nie miałem przyjemności przeczytać. Może w swoim czasie nadrobię zaległości.

Lydia Beetlejuice pisze...

Brzmi zachęcająco.

Neris Iko pisze...

Ostatnio oglądałam nowy film o przygodach Tarzana i nabrałam dużej ochoty na książkę. Kto wie, może niebawem się za nią zabiorę.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Książka jak najbardziej warta przeczytania.

L.V.V. Sasha pisze...

Chętnie po nią sięgnę.:)

Myukki - Chan pisze...

Czytałam wiele lat temu i bardzo mi się podobała.

Annetta Zygiel pisze...

Tarzan przeczytany, teraz pora na Barsoom.