wtorek, 13 września 2016

Mechaniczny - Ian Tregillis

Email Edytuj post

Mechaniczny - Ian Tregillis


Mechaniczny - Ian Tregillis

Tytuł: Mechaniczny
Autor: Ian Tregillis
Seria: Wojny alchemiczne (tom 1)
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 20 lipca 2016
Liczba stron: 480


Pierwszy tom serii "Wojny Alchemiczne", autorstwa Iana Tregillisa przenosi nas w tajemnicze i dziwaczne czasy XVII wieku. Historia opowiada o Klakierach, maszynach, które pełnią rolę służącego, po kres dni swych panów. Twory napędzane niespotykaną, alchemiczną magię z pozoru zimne i nieczułe pragną wolności i samostanowienia. Fundamenty Mosiężnego Tronu zatrzęsą się w posadach, gdy Klakier imieniem Jax postanowi upomnieć się o swoją niepodległość.

Holandia, XVII wiek, Christiaan Huygens tworzy pierwszego na świecie Klakiera. Aby następnie w szybkim tempie rząd skonstruował całą, mechaniczną armię. Wojna w Europie rozgorzała na dobre i na setki lat Klakiery niepodzielnie rządził na polach bitew. Po długim czasie, nadeszła w końcu pora aby alchemiczne twory zaczęły mieć coś do powiedzenia. Jeden z nich, o imieniu Jax postanawia złamać geas – niewolnicze pęta, które łączą go ze swymi panami. Złożony z trybików, przekładni i zimnego metalu częstokroć posiada więcej serca niż, niejeden człowiek.

Książka serwuje swoim czytelnikom kawał dobrej lektury, w szczególności dal fanów fantastyki i powieści steampunkowych. Pomysł może nie jest zbyt oryginalny, za to autor świetnie przeniósł go na karty powieści. Bogaty języki i zaskakujące wątki fabularne sprawiają, że podczas czytania naprawdę można się świetnie bawić. Szybka akcja okraszona została filozoficznymi pytaniami, o naturę człowieka oraz co tak naprawdę sprawia, że jesteśmy ludźmi. Liczne intrygi i spiski emocjonują, a całość czyta się szybko i przyjemnie. Walka o własną tożsamość jest w tej pozycji bardzo mocno uwidoczniona, głównie przez pryzmat samych Klakierów. Ian Tregillis umiejętnie poprowadził wymyślone przez siebie wątki, tworząc zakończenie, które emocjonuje, zostawiając pewną dozę niedosytu. Zachęcając tym samym po sięgnięcie do drugiego tomu.

W powieści znajdziemy wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać po dobrej książce fantasy. Mamy spójnie skonstruowany świat, ciekawych bohaterów z krwi i kości oraz zaskakujące zakończenie. Nawiązania polityczno-historyczne również wypadają na plus i dodają całości dodatkowego smaczku. Jest to bardzo udana pozycja fantasy z elementem mechaniki, gdzie liczne ustroje polityczne autor przedstawił wiernie i prawdziwe. Próba odzyskania władzy nad samym sobą i bunt pierwszej mechanicznej istoty odbija się mocnym echem w przedstawiony świecie. Pewne wątki zostały otwarte i oczekują na rozwiązanie w tomie drugim, po który z pewnością sięgnę.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Sine Qua Non:

6 komentarzy
Unknown pisze...

Nie znam tej serii, ale wydaje się interesująca:D

Unknown pisze...

Czytałam fragment tej książki i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Lecę do księgarni!

Unknown pisze...

Książka zdecydowanie dla mnie, uwielbiam tego autora:)

Unknown pisze...

Ciekawa pozycja.

Unknown pisze...

z pewnością sięgnę i przeczytam

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam. Zapowiada się interesująco:]