czwartek, 28 lipca 2016

Gorące krzesła - Arne Dahl

Email Edytuj post

Gorące krzesła - Arne Dahl


Gorące krzesła - Arne Dahl

Tytuł: Gorące krzesła
Autor: Arne Dahl
Cykl: Opcop (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 3 lutego 2016
Liczba stron: 512


„Gorące krzesła” to drugi tom cyklu „Opcop” Arne Dahl'a, ukazujący przygody tajnej jednostki specjalnej Europolu. Autor znów dostarcza dużą dawkę adrenaliny, zaskoczeń i niespodzianek. Po raz kolejny potwierdza, że jest mistrzem w swoim fachu i kreowanie świetnego kryminału wychodzi mu perfekcyjnie. Powieść mocno wciągająca i trzymająca w napięciu, intrygująca i tajemnicza aż do samego końca. Arne Dahl i tym razem nie zawodzi swym mistrzowskim kunsztem i brakiem schematów w nakreślaniu mrocznej fabuły.

Cała historia zaczyna się dość prozaicznie, od samobójstwa znanego chirurga plastycznego. Policja mając na uwadze liczne problemy denata w życiu osobistym i zawodowym, bagatelizuje sprawę. Jednak jednostka Opcopu dostrzega drugie dno oraz liczne powiązania z opuszczoną wyspą skazańców. Drużyna Opcopu ma w swych szeregach najlepszych detektywów, w tym polskiego policjanta Marka Kowalewskiego. Kolejne zgony i zabójstwa ukazują makabryczne doświadczenia przeprowadzane na skazańcach. Dalsze śledztwo prowadzi na trop międzynarodowego mordercy. A może jednak sprawców jest dwóch?

Powieść jest doprawdy zagadkowa i intrygująca. Pomimo trudnego początku akcja szybko się rozwija. Nim się spostrzeżemy zostajemy zahipnotyzowani dalszym biegiem zdarzeń. Cała akcja rozgrywa się w wielu miejscach na świecie, z udziałem ludzi o wielu narodowościach i z różnych kultur. Pośród palety różnorodnych bohaterów zarówno dobrych i złych, na pewno można wybrać swojego ulubionego. Wielowątkowość fabuły nie pozwala się nudzić ani na chwilę. Autor dostarcza bardzo mocnych, wręcz odrażających opisów, w szczególności bestialskiego traktowania skazańców, co dodatkowo podnosi adrenalinę. Całe śledztwo jest tak skomplikowane, że koniec na pewno zaskoczy każdego!

Książkę „Gorące krzesła” nie da się zakwalifikować do standardowych szwedzkich kryminałów. To powieść bardzo otwarta, z nowym, świeżym światopoglądem. Autor świetnie wyważył wątki kryminalne, historyczne i społeczne, dodatkowo wplatając wiele własnych prywatnych przemyśleń. Wspaniale przedstawił relacje zachodzące pomiędzy członkami grupy, ich wyraźny podział na blok sympatyzujący z komunizmem i na ten przeciwko niemu. Jednak najważniejszym plusem książki jest wszechobecny element zaskoczenia dla czytelnika. Z każdą następną stroną zostajemy wciągnięci w mroczną zagadkę. Próżno w niej szukać prostoty i schematyczności. Arne Dahl serwuje nam kawał niezłej intrygi i ogromną przyjemność oraz satysfakcję z czytania. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Czarna Owca:

Wydawnictwo Czarna Owca
4 komentarze
Happy Makane pisze...

Zapowiada się interesująco :D

L.V.V. Sasha pisze...

Chyba się na nią połaszczę:)

Lejko Buuka pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Cresto Mix pisze...

Coś dla mnie!;)