sobota, 18 czerwca 2016

Złodziej Wrót - Orson Scott Card

Email Edytuj post

Złodziej Wrót - Orson Scott Card


Złodziej Wrót - Orson Scott Card

Tytuł: Złodziej Wrót
Autor: Orson Scott Card
Cykl: Mither Mages (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 20 marca 2014
Liczba stron: 440


"Złodziej Wrót" to tom drugi z cyklu Mither Mages, który opowiada losy o pewnym klanie magów. Magowie przebywają w naszym świecie na wygnaniu, będąc w stanie kruchego rozejmy z innymi klanami. Od czasu narodzin Danny’ego Northa pokój nie jest już tak pewny. Ponieważ chłopak posiada umiejętność otwarcia wrót do ich świata, zwanego Westil. Czy młodemu chłopakowi uda się odpowiednio wykorzystać posiadaną moc? Czy obróci ją przeciwko obu światom jak i swojej rodzinie? Zapraszam do lektury, a z pewnością się o tym przekonacie.

Danny North po mimo wielkiej mocy nie ma w życiu lekko, jak ktoś kiedyś powiedział: "z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" i jak najbardziej coś jest w tych słowach. Danny musi uważać na swoje czyny gdyż jedna nieodpowiednia decyzja i dwa światy, na których mu zależy mogą ulec zniszczeniu. Wraz z jego rodziną i najbliższymi. Stworzenie Wielkich wrót niesie ogromne ryzyko dla ziemskiego świata, jak i świata Westilu. Tym bardziej Danny musi bacznie uważać na swoje czyny i wystrzegać się szpiegów i zdrajców w swoim otoczeniu. Ogromna wojna sprzed wielu stuleci rozbrzmiewa echem i daje się we znaki po mimo upływu tak długiego czasu. Prastary wróg budzi się do życia, aby odcisnąć swą zemstę na dawnych wrogach. Komuś bardzo zależy na przejściu między światami i nie omieszka podjąć się najokrutniejszych kroków aby osiągnąć swój cel.

Kontynuacja wypadła bardzo udanie i nie zawiodłem się sięgając po tę pozycję. Card potrafi prowadzić swoich bohaterów i tym razem również postać Danny’ego Northa wzbudza ciekawość i emocje. Chłopak posiada te same problemy jak zwykły nastolatek, jednak dodatkowo musi udźwignąć na swoich barkach odpowiedzialność za losy dwóch światów. Co nie jest łatwym zadaniem. Klany magów ścigają się, który z nich pierwszy odciśnie swoje piętno na Westilu, a jakby tego było mało pojawia się kolejny nieprzyjaciel. Magowie Bela przybywają z jeszcze innego świata aby również wziąć udział w walce o dominację i wpływy. Zagrożeń na kartach powieści nie brakuje, a akcja pędzi w szybkim tempie nie pozostawiając miejsca na nudę. Nie omieszkam sięgnąć po kolejną książkę z cyklu, aby przekonać się cóż wydarzyło się dalej.

"Złodziej Wrót" to rasowa fantastyka, która powinna przypaść do gustu fanom gatunku. Niesztampowi bohaterowie, szybka akcja i liczne zwroty akcji przyprawiają o mocniejsze bicie serca. Wojna na skalę światową, spiski i knowania sprawiają, że nie sposób się nudzić podczas czytania. Świat Westilu również został przedstawiony bardzo ciekawie, tym samym sprawiając, że powieść jest bardzo ciekawa i barwna. Z niezmierną ciekawością czekam cóż wydarzy się w części trzeciej tego fantastycznego cyklu. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
8 komentarzy
Unknown pisze...

Skoro tak wiele osób zachwala to może się skuszę.

Unknown pisze...

Bardzo ciekawa książka.

Unknown pisze...

jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Brzmi interesująco :)

Unknown pisze...

Książka wydaje się interesująca.

Unknown pisze...

Słyszałam już niesamowite opinie o tej książce! Chyba muszę wybrać się do księgarni.

Unknown pisze...

Od dawna miałem chęć przeczytać tą książkę, teraz moja chęć jeszcze się powiększyła :D

Unknown pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała :).