poniedziałek, 27 czerwca 2016

Słowianie Zachodni. Początki państwowości - Andrzej Michałek

Email Edytuj post

Słowianie Zachodni. Początki państwowości - Andrzej Michałek


Słowianie Zachodni. Początki państwowości - Andrzej Michałek

Tytuł: Słowianie Zachodni. Początki państwowości
Autor: Andrzej Michałek
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 14 kwietnia 2016
Liczba stron: 224


"Słowianie Zachodni. Początki państwowości" jest publikacją naukową, która pokazuje czytelnikom wczesne dzieje Słowian Zachodnich. Informacje przedstawione w tej książce są niezwykle interesujące i przekazują czytelnikowi sporą dawkę nowej wiedzy. Michałek Andrzej w tej publikacji przedstawił początki państwowości Słowian Zachodnich. Książka jest ciekawa i przedstawia sporą dawkę wiedzy z czasów naszych przodków. Odnajdziemy w niej liczne informacje odnośnie stylu życia, bitew oraz religii tamtych ludzi. Wiele ciekawostek historycznych zostało okraszonych barwnymi ilustracjami, co dodatkowo przyciąga do lektury.

Tym razem w ręce czytelników zostaje oddany trzeci tom trylogii traktujący o Słowianach Zachodnich. Michałek Andrzej skupił się na omówieniu losów Słowaków, Czechów oraz Słowian połabskich, o których coraz częściej słychać w licznych publikacjach naukowych. Autor skupił się również w dużej mierze na historii państwa polskiego, z dokładnością i zaciętością. Dużą zaletą tej publikacji są ciekawe ilustracje, przedstawiające choćby mapy czy uzbrojenie dawnych żołnierzy. Pozwalając dodatkowo wczuć się w klimat epoki i jeszcze lepiej zrozumieć jej realia. Słowianie z europy środkowej wiedli niebezpieczne i burzliwe życie, co wyraźnie pokazuje ta publikacja. Liczne wojny i bitwy były codziennością ówczesnych ludzi. Wędrówki plemion, zaczątki pierwszych państw oraz liczne spiski i intrygi zostały całkiem wiernie ukazane. Losy Sasów, Awarów, Węgrów i Wikingów autor potraktował szczegółowo i przedstawił czytnikom z wieloma szczegółami.

Michałek Andrzej posługuje się językiem profesjonalnym i bogatym, dzięki czemu przeczytałem tą pozycję dość sprawnie i szybko. Liczne fakty podane są w sposób prosty i rzeczowy. Co sprawiło, że nawet laik powinien wynieść z lektury sporą dawkę wiedzy i satysfakcji z czytania. Opisywany okres historyczny najwcześniejszych początków słowiańszczyzny sięga bardzo daleko w przeszłość. Co roku przynosząc nowe fakty i znaleziska archeologiczne, które przesuwają coraz bardziej w przeszłość początki naszych przodków. W książce odnajdziemy wiele informacji z zakresu militariów, wierzeń i budowli dawnej Europy. Michałek Andrzej nie pominął geopolityki oraz migracji ludności, opisom których poświęcił sporo miejsca w niniejszej publikacji.

"Słowianie Zachodni. Początki państwowości" jest pozycją interesującą, która zarysowuje losy naszych przodków. Zachęcając do dalszego poznania historii słowiańskich dziejów. Widać ogrom pracy włożony w stworzenie tej rzetelnej publikacji, która została spisana językiem bogatym i barwnym. Książka jak najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom historii i słowiańszczyzny. Można dowiedzieć się z niej kilku nowych faktów. Wydanie również zasługuje na pochwałę, twarda oprawa, porządnej jakości papier i wyraźne ilustracje to kolejne mocne strony tej pozycji. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
5 komentarzy
Unknown pisze...

Chętnie przeczytam.

Unknown pisze...

zapowiada się interesująco:)

Anne Heronton pisze...

Książka na pewno warta przeczytania.

Cresto Mix pisze...

Bardzo fajna pozycja:).

Unknown pisze...

może być ciekawa