poniedziałek, 27 czerwca 2016

Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka - Jarosław Molenda

Email Edytuj post

Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka - Jarosław Molenda


Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka - Jarosław Molenda

Tytuł: Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka
Autor: Jarosław Molenda
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 14 stycznia 2016
Liczba stron: 336


"Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka" przykuwa wzrok barwnymi i soczystymi ilustracjami, które, aż zachęcają do zagłębienia się w lekturę. Książka skupia się na roślinach, które uznawane są powszechnie za używki. Autor podzielił książkę na działy i opisał dokładnie jak dana z roślin wpływa na człowieka i jaki jest do niej stosunek miejscowej ludności. Niejednokrotnie możemy się zdziwić jakie zastosowanie mają niektóre rośliny w rożnych częściach świata.

Pozycja ta opisuje badania autora przeprowadzane nie tylko w bibliotekach czy domowym zaciszu, lecz również podczas licznych i barwnych podróży. Jarosław Molenda zwiedził liczne plantacje, targi czy domowe uprawy na całym świecie aby lepiej zbadać fenomen używek. Autor obala liczne mity i półprawdy na ich temat i dzieli się z czytelnikami bogatą i szeroką wiedzą. Liczne zakazane rośliny, owiane mgiełką legend i niedopowiedzeń wzbudzają nadal wiele kontrowersji wśród wielu ludzi. Jak choćby: mak lekarski, konopie indyjskie czy koka uważane są w szerokiej opinii publicznej za szkodliwe i uzależniające. Czy słusznie? Lektura ta powinna przynajmniej choć w pewnym stopniu rozjaśnić wam pogląd na temat co, niektórych używek.

Autor w bardzo ciekawy sposób podzielił książkę i w lekki i barwny sposób przybliżył nam historię i zastosowanie wielu roślin. Stymulanty są używane już od setek, jak nie tysięcy lat i doprowadziły do rozwoju wielu religii jak i medycyny. Opisy kava-kava czy konopi indyjskich czytałem z dużym zaciekawieniem, liczne ilustracje sprawiają, że lektura jeszcze bardziej wciąga i silniej przemawia do czytelnika. Rośliny, w niektórych krajach zakazane w innych są szeroko dostępne co pokazuje, że problemem nie jest sama roślina tylko podejście ludzi ją używających. Autor obala liczne mity i pokazuje same fakty, potrafiące raz na zawsze odmienić pogląd co do wielu roślin i ich zastosowania.

"Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka" to książka bardzo ciekawa i wciągająca. Jarosław Molenda opisuje i dzieli na rozdziały używki, które wzbudzają największe kontrowersje wśród opinii publicznej. Wyjaśniając przy tym ich zalety, zastosowanie jak i wady oraz zagrożenia. Książka powinna przypaść do gustu osobom, które interesują się ziołolecznictwem jak i historią samych roślin. Pozycja ta jest jedną z lepszych książek w opisywanym temacie na rynku, łamiąca wiele mitów i stereotypów na temat wielu roślin, które w wielu krajach używane są od pokoleń. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
4 komentarze
Ania Lenna pisze...

Z ciekawości przeczytam :)

Vigrio Salza pisze...

Lubię takie książki, może być to dobra pozycja.

Gerroor Ged pisze...

Z pewnością w niedługim czasie zabiorę się za jej lekturę ;]

Lejko Buuka pisze...

Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale chętnie przeczytam. Może mi się spodoba.