poniedziałek, 9 maja 2016

Interregnum - Przemysław Karda

Email Edytuj post

Interregnum - Przemysław Karda


Interregnum - Przemysław Karda

Tytuł: Interregnum
Autor: Przemysław Karda
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 15 lutego 2016
Liczba stron: 396


"Interregnum" to rewelacyjny debiut Przemysława Karda, który pozytywnie mnie zaskoczył. Okładka przyciąga uwagę i rewelacyjnie prezentuje się na półce. Co również jest ważnym atutem. Fabuła emocjonuje od pierwszej strony i pokazuje postępujący rozkład cywilizacji. Świat szybko się zmienia, komu nie uda się nadarzyć za zmianami tego czeka rychła zagłada. Przed bohaterami czeka wiele trudnych przeciwności losu do przezwyciężenia, przeciwności, które zmienią ich dotychczasowe życie. Czy stawią im czoła, czy czeka ich natychmiastowa zguba?

W ośrodku badań jądrowych CERN dochodzi do spektakularnego odkrycia. Doktor Monika Eden i doktor Robert Jarecki rozpędzają neutrina mionowe powyżej prędkości światła, co jest równoznaczne z obaleniem teorii względności Einsteina. Środowiska naukowe podnoszą walne oburzenie i kłopoty dla dwójki naukowców rozpoczynają się na dobre. Przenosimy się również do Afryki, na Saharę, gdzie oddział żołnierzy zostaje wysłany z misją sprawdzenia podziemnych tuneli pod opustoszałą wioską Taoudenni. Z biegiem trwania misji okazuje się, że rozkazy jakie otrzymali mijają się z prawdą, a trudności z jakimi przyjdzie im się zmierzyć mogą przerosnąć ich możliwości.

Fabuła została sprawnie nakreślona i nie nudzi ani przez moment podczas lektury. Postacie również zasługują na pochwałę, są barwne, różnorodne i przekonują złożonością charakterów. Język autora jest barwny i ciekawy, co dodatkowo uprzyjemnia czas spędzony z książką. Opisy są wiarygodne i rzeczowe, przelewające sporo wiedzy, którą autor dzieli się bardzo obficie. Polubiłem postać dr. Moniki, o losach której czytałem z dużym zainteresowaniem. Jak na debiut powieść wypada bardzo dobrze i nie pozostaje nic innego jak czekać z niecierpliwością na kolejne pozycje z pod pióra Przemysława Karda.

"Interregnum" jest to jeden z lepszych debiutów tego roku, zapadający w pamięci i dający ochotę na dalszą dawkę lektury. Postać dr. Roberta Jareckiego również została interesująco przedstawiona, a porucznik Legii Cudzoziemskiej Gael Lescout był bohaterem mojego ulubionego momentu w książce. Bohaterowie zostali dokładnie przemyślani, a ich poczynania mocno odbijają się na wątkach przedstawionych w książce. Nie zabraknie tu również istot pozaziemskich, co również powinno przypaść do gustu fanom fantastyki. Pozycja jak najbardziej godna poznania. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Novae Res:

Wydawnictwo Novae Res
4 komentarze
Sylwia W. pisze...

Nie czytałam jeszcze pozycji tego autora, ale chyba pora to zmienić ;)

Wiktor Zwycięzca pisze...

bardzo fajna recenzja

Claudia de Rodrigez pisze...

Mnie bardzo cieszy ten mocny nacisk na szybką akcję.

Majka Lato pisze...

Może kiedyś przeczytam.