sobota, 2 kwietnia 2016

Machiny do tortur. Kat, narzędzia, egzekucje - Robert M. Jurga

Email Edytuj post

Machiny do tortur. Kat, narzędzia, egzekucje - Robert M. Jurga


Machiny do tortur. Kat, narzędzia, egzekucje - Robert M. Jurga

Tytuł: Machiny do tortur. Kat, narzędzia, egzekucje
Autor: Robert M. Jurga
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2014
Liczba stron: 296


"Machiny do tortur. Kat, narzędzia, egzekucje" to bogato ilustrowana i obszerna publikacja traktująca szeroko o zagadnieniu tortur. Łacińskie przysłowie mawia "człowiek człowiekowi wilkiem", doskonale pasuje ono do recenzowanej tu książki. Przemoc i brutalność znajdują się w człowieku tak głęboko, że potrafi on zgotować drugiemu człowiekowi najgorsze nawet męki. Tortury i egzekucje towarzyszyły człowiekowi najprawdopodobniej od początku jego istnienia. Wraz z jego rozwojem rozwijały się również wymyślne i skomplikowane machiny do tortur.

Niniejsza książka jest szczegółowym zbiorem licznych sposobów zadawania bólu i śmierci. Egzekucje i tortury zawsze stanowiły ważny element procesów sądowych i wymuszania na więźniach zeznań. Autor opisuje sposoby tortur w nowoczesnej Europie jak i w Babilonie w XVIII wieku p.n.e. Słynne prawo "oko za oko, ząb za ząb", było ściśle powiązane ze stosowaniem tortur. Bardzo wymyślnych, brutalnych i bezlitosnych. Stosowanie więzienia nie było tak nagminne jak dzisiaj, a profesja kata należała do zajęć powszechnych budzących respekt i grozę.

Od czasów starożytnych do współczesnych, sposoby egzekwowania kar były bardzo różne i rozwijały się z biegiem czasu. Liczne machiny do tortur, skomplikowane narzędzia czy w końcu profesja kata zostały w tej pozycji omówione szczegółowo. Robert M. Jurga omawia metody kaźni z niemal całego świata od Europy i procesów o czary do obrzędów religijnych Azteków. Lektura książki wymaga mocnych nerwów, gdyż opisy i ilustracje są tak sugestywne, że potrafią zmrozić krew w żyłach. Pozycja ta pokazuje mroczną kartę historii, która jeszcze nie do końca przeminęła. Ponieważ w czasach obecnych w rejonach ogarniętych wojną i licznymi niepokojami, tortury także są na porządku dziennym. Autor opisuje wiele różnego rodzaju machin tortur, narzędzi czy licznych ciekawostek. Jak choćby funkcję i odbiór kata w społeczeństwie, jakie miał przywileje i zakazy. Nie zabraknie w niej dosadnych opisów, które potrafią nie raz na prawdę przestraszyć do szpiku kości.

"Machiny do tortur. Kat, narzędzia, egzekucje" jest pozycją dogłębnie poruszającą temat. Wydanie jest rewelacyjne, w twardej oprawie i ze starannymi ilustracjami. Publikacja na pewno oryginalna i nie dla każdego. Gdyż aby się z nią zapoznać, należy być przygotowanym na mocne i brutalne doznania. Autor nie owija w bawełnę i pokazuje jak na prawdę wyglądały tortury w tamtych mrocznych czasach. Książka Roberta M. Jurgi potrafi wstrząsnąć czytelnikiem i zmienić jego punkt widzenia na pewne sprawy. Barbarzyństwo i brutalność leżą w naturze człowieka i nie sposób ich wyplenić. Jak mawiał kiedyś Robert Ervin Howard - "Barbarzyństwo to normalny stan ludzkości. To cywilizacja jest czymś nienaturalnym, dziwnym zbiegiem okoliczności. Barbarzyństwo zawsze musi w końcu zatriumfować". Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
7 komentarzy
Unknown pisze...

Dam jej szansę za jakiś czas.

Zakrecona pisze...

Ostatnio dużo słyszałam o tej książce i bardzo chciałabym ją przeczytać.

Unknown pisze...

Nie znam autora, lecz jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Brzmi interesująco i strasznie...

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam.

Unknown pisze...

Ciekawa książka, chętnie sięgnę w wolnej chwili.

Gerroor Ged pisze...

Książka świetna, polecam wszystkim (o mocnych nerwach;p).