czwartek, 24 marca 2016

Pompeje. Życie rzymskiego miasta - Mary Winifred Beard

Email Edytuj post

Pompeje. Życie rzymskiego miasta - Mary Winifred Beard


Pompeje. Życie rzymskiego miasta - Mary Winifred Beard

Tytuł: Pompeje. Życie rzymskiego miasta
Autor: Mary Winifred Beard
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2016
Liczba stron: 416


"Pompeje. Życie rzymskiego miasta" to rewelacyjna książka omawiająca tematykę starożytnych Pompejów. Zawiera liczne ilustracje, które dodają tej pozycji niepowtarzalny klimat i pozwalają lepiej zapoznać się z opisywanymi realiami. Jest to znakomite opracowanie dotyczące tamtej kultury jak i życia tamtych ludzi. Burzliwa starożytność zdaje się ożywać na kartach tej książki, dzięki lekkiemu i bogatemu językowi. Zachęcając do dalszego poznania tej pasjonującej antycznej historii.

Pompeje zostały pogrzebane przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku, jednak autorka z licznych szczątkowych informacji próbuje przywrócić do życia to wielkie, barwne miasto. Opisuje życie wielu postaci, jak choćby Numeriusza Ampliaatusa, owianego legendą trenera gladiatorów, Celadusa boga areny i kobiecych serc czy Eumachię bogatą kapłankę. Mary Winifred Beard przedstawia również liczne znaleziska archeologiczne, które dzięki jej opisom zyskują nowe znaczenie. Pokazuje swoim czytelnikom pasjonujący portret miasta, które możemy odkryć z nią na nowo.

To wspaniały przewodnik po antycznym świecie, który pokazuje nam dobrze znaną historię w innej odsłonie. Całość pisana jest językiem bogatym i barwnym, a liczne opisy są bardzo sugestywne i realistyczne. Ogrom zdjęć i faktów archeologicznych przemawia na plus dla tej pozycji. Legendarne już splecione w agonii ciała, mają teraz szansę przemówić po wiekach wiecznego snu. Pani Beard przekazuje ogrom wiedzy i faktów, które sprawiły, że patrzę teraz zupełnie inaczej na ten okres historyczny jak i sam kataklizm. Dzięki tak bogatym informacją możemy dowiedzieć się sporo ciekawych faktów. Lektura ta jest watra polecenia fanom historii starożytności, jak i miłośnikom historii o Pompejach. Nie jest to może książka z pędzącą na łeb na szyję akcją, lecz i tak po mimo to potrafi wciągnąć. Można z niej wynieść wiele fascynujących i ciekawych ciekawostek. Z chęcią sięgnę jeszcze po podobne książki autorki. Ponieważ stwierdzam, że jak najbardziej warto.

"Pompeje. Życie rzymskiego miasta" jest porządną książką historyczną i daje sporo do myślenia. Miasto Pompeje jawi się jako tajemnicze i kontrowersyjne, a sam wybuch wulkanu dodaje mu dodatkowego tragizmu wymieszanego z trwogą. Z książki dowiemy się jak żyli ówcześni ludzie i jakie mieli problemy i uciechy, autorka podchodzi do tematu bardzo na serio i rzeczowo. Poznamy liczne kulty i tradycje Pompejów oraz najnowsze odkryte znaleziska, które rzucają nowe światło na tych różnorodnych i ciekawych ludzi. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
5 komentarzy
Vigrio Salza pisze...

Mam na tą książkę chrapkę już od pewnego czasu.

Yukka Amano pisze...

Mnie książka oczarowała, plus za ilustracje:)

Myukki - Chan pisze...

Kto wie może się kiedyś za nią zabiorę.

Leluch Poleluch pisze...

Lubię książki historyczne, więc z pewnością sięgnę.

Cresto Mix pisze...

Brzmi ciekawie.