środa, 30 marca 2016

Czasomierze - David Mitchell

Email Edytuj post

Czasomierze - David Mitchell


Czasomierze - David Mitchell

Tytuł: Czasomierze
Autor: David Mitchell
Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 22 stycznia 2016
Liczba stron: 688


"Czasomierze" autorstwa Davida Mitchella, to elektryzująca książka, która przykuwa do lektury. Jest to thriller metafizyczny wzbudzający w czytelniku liczne refleksje nad śmiercią i ludzkim konsumpcjonizmem. Autor barwnym i bogatym językiem przekazuje błyskotliwą fabułę i niesztampowych bohaterów. Lektura na długo potrafi zapaść w pamięci i głęboko wstrząsnąć czytelnikiem. Polecam w szczególności dla fanów twórczości Davida Mitchella. Książka wypada bardzo ciekawie, prezentując szeroki wachlarz zaskakujących faktów, które pełne są niekonwencjonalnych pomysłów.

Przenosimy się w lato 1984 roku i poznajemy Holly Sykes, młodą, piętnastoletnią dziewczynę, która nie zdaje jeszcze sobie sprawy jak ogromną rolę przyjdzie jej odegrać. Gdy pewnego dnia zgadza się pomóc pewnej dziwnej kobiecie jej losy zmieniają się raz na zawsze. Z pozoru zwyczajne i nudne życie naszej bohaterki, przeplatane jest dziwnymi i nadnaturalnymi wydarzeniami. Odwiedzinami tajemniczych postaci, które mają wpływ na losy całego świata. Nawet z pozoru drobna i niepozorna dziewczyna może wpłynąć znacząco na losy naszego świata. Jak i nas samych.

David Mitchell stworzył tak wielowątkową i wieloznaczną powieść, że na długo po zakończeniu lektury nie możemy przestać o niej myśleć. Burzliwe wątki fabularne wielu bohaterów miejscami potrafią sprawić, że możemy się w nich nieco zagubić. Jednak pod koniec lektury wszystko zaczyna układać się w spójną całość. Autor w mroczny i dosadny sposób kreśli swoim czytelnikom wizję upadającej cywilizacji. Za sprawą głupoty i ignorancji ludzi ją zamieszkujących. Poszczególni bohaterowie jak i wątki spajają się za sprawą Holly Sykes, przedstawiając czytelnikom dziwny i straszny obraz wykreowany przez autora. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po tę pozycję i wyniosę z lektury kolejne nowe spostrzeżenia.

"Czasomierze" nie jest lekturą łatwą i lekką, jednak jak najbardziej wartą poznania. Wielowątkowa fabuła i ciekawi bohaterowie sprawiają, że powieść wciąga do ostatniej strony. Po mimo skomplikowania fabuły czytało mi się szybko i interesująco. Autor to prawdziwy geniusz i potrafi wyczarować swoim czytelnikom prawdziwą Ucztę Wyobraźni. Pomysł na fabułę jest niekonwencjonalny, przez co wciągający. Nie omieszkam zapoznać się z kolejnymi książkami Mitchella, ponieważ mój apetyt na lekturę jego tekstów został jak najbardziej rozbudzony. Wątki i bohaterowie tej książki na pewno na długo pozostaną w mojej pamięci. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
4 komentarze
Sylwia W. pisze...

może się skuszę.

Unknown pisze...

Czytałem fragment tej książki i zrobiła na mnie dobre wrażenie.

Unknown pisze...

Dam jej szansę za jakiś czas :).

Unknown pisze...

Zapowiada się zacnie, chętnie sięgnę ;)