sobota, 6 lutego 2016

Portret Doriana Graya - Oscar Wilde

Email Edytuj post

Portret Doriana Graya - Oscar Wilde


Portret Doriana Graya - Oscar Wilde

Tytuł: Portret Doriana Graya
Autor: Oscar Wilde
Ilustracje: Henry Keen
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2015
Liczba stron: 276


"Portret Doriana Graya" to powieść uniwersalna, która pokazuje jak w zwierciadle problemy współczesnego człowieka. Obecny świat bombarduje nas, z każdej strony wieloma obrazami, my sami również szukamy w nim własnego wizerunku. Ludzie szukają ciągle akceptacji w drugim człowieku, dostając bardzo często jedynie krytykę. Pozycja ta pozwala wgłębić się w naturę człowieka i trochę lepiej ją zrozumieć. To duchowa strawa, która z pozoru zdaje się gorzka, będąc jednak bardzo pożywną.

Książka jest duchową autobiografią Oscara Wilde’a, pozwalająca wniknąć w pewnym stopniu w umysł autora. Jak mawiał sam autor, bohaterowie stworzeni na potrzeby tej pozycji, są odzwierciedleniem jego własnej osobowości. Postacie lorda Henryk, Bazylego Hallwarda czy w końcu Doriana Graya potrafią wciągnąć w lekturę i już nie puścić. Wilde dostarcza swoim czytelnikom wiele nurtujących pytań, dając częstokroć niejednoznaczne odpowiedzi.

Wilde pisał niebanalnie i niepowtarzalnie, jego utwory pomimo tak długiego upływu czas od ich napisania ciągle ciekawią. Styl autora rozpoznawany jest na całym świecie, a autor posiada ogromne rzesze czytelników. Publikacja została kunsztownie wydana i świetnie prezentuje się na półce. Książka pisana jest językiem bogatym, złożonym i wykwintnym, sprawiając niesamowity klimat. Dodając tym samym smaczku podczas czytania. Tłumaczowi przekładu należą się ogromne brawa, ponieważ całość czyta się niezwykle sprawnie. Dzięki ogromnej pracy włożonej przez tłumacza możemy cieszyć się tak wierną oryginałowi publikacją. Lektura to prawdziwa przyjemność i niepowtarzalny klimat epoki jest jak najbardziej wyczuwalny. Pozycja praktycznie obowiązkowa dla fanów pisarstwa autora oraz dla miłośników ilustracji Henry’ego Westona Keena, które ozdabiają karty książki.

"Portret Doriana Graya" to niebywały klasyk, którego każdy fan dobrej literatury winien poznać. Autor wyraża w książce swoje poglądy na sztukę oraz ujawnia swoje patrzenie na świat. Książka zasługuje na wielkie uznanie, styl tekstów autora jest bogaty i godny poznania przez, każdego kto lubi wyrafinowaną i niebanalną literaturę. Każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie, a przesłanie książki powinno przemówić do większości czytelników. Historia tytułowego portretu, na którym zostają odbite grzechy popełniane przez głównego bohatera. Miejscami, aż budzi dogłębną grozę. Pokazując, że gdy on zachowuje młody i nieskalany wygląd jego dusza zdaje się gnić. Książka jest pretekstem do rozmyślania nad naturą sztuki oraz naturą samego człowieka. Polecam serdecznie.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
5 komentarzy
Unknown pisze...

Nie znam autora, ale może pora to zmienić :)

Cresto Mix pisze...

Od dawna ciekawi mnie ta książka, może w końcu trafi w moje ręce.

Unknown pisze...

Brzmi interesująco. Nie znam autora, lecz jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Dam jej szansę, za jakiś czas.

Unknown pisze...

Książka już od pierwszych stron wciągnęła mnie w swój świat:D.