sobota, 6 lutego 2016

Badyl na katowski wór - Alan Bradley

Email Edytuj post

Badyl na katowski wór - Alan Bradley


Badyl na katowski wór - Alan Bradley

Tytuł: Badyl na katowski wór
Autor: Alan Bradley
Cykl: Flawia de Luce (tom 2)
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 18 czerwca 2010
Liczba stron: 364


"Badyl na katowski wór" to powieść o zabawnej i bystrej Flawii de Luce, która poraża swą błyskotliwością i ciekawością świata. Ciągle toczy spory z podłymi siostrami, ładuje się w ogromne kłopoty i zwraca na siebie uwagę. Zawsze zjawia się tam, gdzie są największe tarapaty. Przygody dziewczynki, to rasowy kryminał, który powinien przypaść do gustu młodszym jak i nieco starszym czytelnikom. Książkę czyta się niezwykle szybko i emocjonująco, dzięki szybkiej akcji i humorystycznym dialogom.

Flawia jak zwykle ma pełne ręce roboty, w Bishop's Lacey znów dochodzi do dziwnych i strasznych wydarzeń. Dziewczynie przyjdzie rozwiązać dwie zagadki, które znów zmrożą krew w żyłach. Pierwsza z nich związana jest ze śmiercią dziecka, Robin Ingleby, która była rówieśniczką Flawii. Druga zaś miała miejsce na oczach całej wioski, mimo to nadal nikt nie potrafi jej rozwikłać. Dlatego do gry musi wkroczyć Flawia, która jest specjalistą od spraw najtragiczniejszych.

Alan Bradley posługuje się językiem prostym, lecz barwnym i dosadnym. Całość przyjemnie się czyta, sprawiając, że książkę kończy się w dość szybkim tempie. Akcja dziejąca się w połowie XX wieku, została przez autora opisana niezwykle realistycznie i prawdziwie. Realia zostały oddane wiernie, a wątki fabularne potrafią nie raz zaskoczyć. Podczas lektury znajdziemy sporo terminów związanych z chemią, której Flawia jest zagorzałą miłośniczką. Główna bohaterka bardzo przypadła mi do gustu, głównie ze względu na ogromne poczucie humoru i niekonwencjonalne pomysły. Lektura to bardzo dobra zabawa, dziewczynka bawiąca się w detektywa sprawia wiele frajdy i dobrego humoru podczas czytania. Jej relacje z siostrami również potrafią rozbawić. To nie tylko książka dla młodzieży, gdyż powinna wciągnąć również dorosłych. Ponieważ posiada w sobie aluzje, które trafią raczej do dorosłego odbiorcy. Jest to kryminał wart poznania, ze względu na postać Flawii jak i zaskakujące wątki fabularne.

"Badyl na katowski wór" to pozycja, którą się po prostu lubi. Choć momentami potrafi być straszna i doprowadzić do gęsiej skórki. Mroczny klimat tej pozycji przypadł mi do gustu i czytanie jak najbardziej mogę zaliczyć do udanych. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy ponieważ świetnie bawiłem się podczas czytania. Zachęcam do zapoznania się z przygodami niespotykanej pani detektyw, na pewno was czymś zaskoczy. To bardzo udana powieść, warta uwagi. Alan Bradley zaserwował swoim czytelnikom sporą porcję dobrej zabawy, dreszczyku emocji z domieszką specyficznego i trafnego humoru. Dobra zabawa gwarantowana. Jak najbardziej polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
7 komentarzy
Unknown pisze...

Zainteresowałeś mnie tą książką, muszę ją przeczytać :)

Zakrecona pisze...

Jak znajdę chwilę czasu, na pewno się za nią zabiorę.

Sylwia W. pisze...

Książka wydaje się warta uwagi.

Unknown pisze...

książka super, ciekawa, gorąco polecam.

Gerroor Ged pisze...

Bardzo ładna okładka i ciekawa recenzja zachęcają do przeczytania :D

Unknown pisze...

Brzmi bardzo ciekawie. Zdecydowanie moje klimaty, chętnie przeczytam.

Unknown pisze...

Zapowiada się niezła zabawa ;]