sobota, 6 lutego 2016

Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324 - Emmanuel Le Roy Ladurie

Email Edytuj post

Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324 - Emmanuel Le Roy Ladurie


Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324 - Emmanuel Le Roy Ladurie

Tytuł: Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324
Autor: Emmanuel Le Roy Ladurie
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2014
Liczba stron: 412


"Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324" opowiada historię średniowiecznych wieśniaków, potrafiąc przykuć czytelnika do lektury na dość długi czas. Pozycja z pod pióra Emmanuela Le Roy Ladurie, niezwykle mi się spodobała ze względu na ciekawe opisy i wiarygodne realia historyczne. Autor jest szanowanym i uznanym historykiem, którego publikacje cieszą się dużą popularnością. Pozycja ta pokazuje chłopów z krwi i kości, bez nadmiernego upiększania i fantazjowania. Realizm tej pozycji po prostu poraża.

Przenosimy się w lata 1290–1325 do Montaillou, gdzie codzienne życie tamtejszych chłopów współczesnego człowieka potrafi przyprawić o spore zdziwienie. Autor pokazuje jaką egzystencje prowadzili tamci ludzie, którzy bardzo często byli określani mianem heretyków. Historia opisana w niniejszej publikacji została spisana na podstawie rejestru inkwizycyjnego Jakuba Fourniera, będącego później zwanym jako papież Benedykt XII. Duchowny powszechnie znany był z obsesyjnego wręcz podejścia do heretyków i prowadzenia przeciwko nim brutalnych dochodzeń. Książka pełna jest licznych szczegółów z życia tamtejszych ludzi. Pokazująca codzienne życie w pirenejskiej wiosce, która stała się ostatnim bastionem herezji katarskiej na terenach Francji.

Autor prowadzi niezwykle szybką i dosadną narrację, która sprawia, że książkę czyta się szybko. Czternastowieczna Francja została pokazana nad wyraz drobiazgowo i realistycznie. Pokazując, życie chłopów z Montaillou obrazowo i bardzo prawdziwie. Opisy znajdujące się na kartach książki dotyczą choćby: panujących wówczas relacji rodzinnych, seksualności czy wiary oraz obrzędów pogrzebowych. Francuski historyk przedstawia opisywane fakty w sposób obrazowy jednak nie zanudzając suchymi faktami. Książka niezwykle przypadła mi do gustu i wyniosłem z niej sporo nowych i ciekawych informacji. Powieściowy styl autora tylko uprzyjemnił i przyspieszył czytanie, sprawiając, że liczne ciekawostki jeszcze szybciej wpadają do głowy. Jest to prawdziwa perełka i gratka dla miłośników antropologii i historii. Życie codzienne wsi średniowiecznej potrafi zaciekawić, a realia pasterzy i rolniku z początków XIII wieku nie raz zaskakują. Emmanuel Le Roy Ladurie posiada ogromny warsztat i sporą wiedzę historyczną, którą posługuje się bardzo sprawnie. Potrafi płynnie ją przekazywać na kartach książki czytelnikowi, dzięki czemu czytelnicy mogą zapoznać się z tak ważnym i ciekawym momentem w historii.

"Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324" można polecić każdemu miłośnikowi etnografii i antropologi. Monografia wsi została opisana ciekawie i dosadnie, sprawiając, że pozycja jest bardzo ciekawa. Autor opisał religię, seks, magię w czternastowiecznej Francji w sposób niezwykły i rzeczowy. Książka jest pozycjom godną polecenia, lektura przyniosła mi wiele frajdy oraz sprawiła, że nauczyłem się dzięki niej wielu interesujących faktów. Publikacja napisana została ciekawym i przystępnym językiem, w bardzo przejrzysty sposób. Polecić ją mogę miłośnikom historii tamtego okresu oraz osobom lubiącym książki z dużą dawką ciekawostek historycznych. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
6 komentarzy
Unknown pisze...

Ostatnio dużo słyszałem o tej książce i bardzo chciałbym ją przeczytać.

Unknown pisze...

Świetne realia historyczne i bogaty język. Szybko się czyta.

Unknown pisze...

Nie czytałem jeszcze książek autora, ale mam w niedalekich planach :).

Unknown pisze...

Książkę czytałem i bardzo mi się podobała.

Unknown pisze...

Kolejna książka na listę do przeczytania:D.

Unknown pisze...

Chętnie się z nią zapoznam.