niedziela, 13 grudnia 2015

Jądro ciemności - Joseph Conrad

Email Edytuj post

Jądro ciemności - Joseph Conrad


Jądro ciemności - Joseph Conrad

Tytuł: Jądro ciemności
Autor: Joseph Conrad
Wydawnictwo: MG
Data wydania: sierpień 2015
Liczba stron: 160


"Jądro ciemności" autorstwa Josepha Conrada przenosi Nas w stronę Czarnego Lądu. Ponurej i mrocznej krainy gdzie gęsta mgła i mroczny las tropikalny zamyka się czarnymi łapami wokół zagubionych wędrowców. Śmierć miesza się ze strachem, a potężny parowiec przemierza niezbadane i niebezpieczne lustro rzeki. Ciemni ludzie puszczy stają w szranki z białymi ludźmi cywilizacji. Zatapiając się coraz głębiej w jądro ciemności...

Marlow wyruszył w pełną niebezpieczeństw podróż afrykańską rzeką, która kryje w swoich odmętach wiele srogich niebezpieczeństw. Zmierzając przez okrutną dżunglę chce się spotkać z okrytym sporą sławą mężczyzną. Tajemniczy mężczyzna zwie się Kurt i jest agentem kolonii. Gdy Marlow dostaje się na krawędź cywilizacji staje przed wieloma wyzwaniami i trudnościami. W samym sercu dżungli zło i śmierć jest na wyciągnięcie ręki, a lęki skrywane głęboko w zakamarkach duszy zdają się niemal wychodzić na zewnątrz. Konający Kurtz sprawia, że i tak ciężka sytuacja staje się jeszcze mroczniejsza i nie do zniesienia. Demony puszczy wychodzą złaknione krwi, a nasz bohater zatapia się jeszcze bardziej w jądrze ciemności.

Powieść ta jest nad wyraz egzotyczna i przepełniona awanturniczą przygodą. Soczyste opisy i barwni bohaterowie przyciągają do lektury, a bogaty styl autora sprawia, że czytanie kończy się w bardzo szybkim tempie. Książka po prostu nie pozwala się oderwać ani na chwilę od lektury. Dwóch narratorów pierwszoosobowych sprawia, że poznajemy dwa punkty widzenia na opowiadaną historię. Joseph Conrad pisał językiem silnym a zarazem barwnym, przepełnionym potęgę narracji. Główny bohater przemierzający niebezpieczny świat, styka się ze starożytnymi ludami, potężnymi siłami przyrody oraz mrokiem. Cała książka emanuje swego rodzaju realizmem, a postać głównego bohatera potrafi być naprawdę przekonująca. Marlow jako bohater sprawuje się rewelacyjnie i przyciąga swoimi losami. Autor pokazał walkę barbarzyństwa z cywilizacją, sprawiając, że niemal na własnej skórze możemy odczuć starcie tych dwóch odmiennych społeczności. Utwory Josepha Conrada nacechowane są wieloma przesłaniami, które owinięte są płaszczykiem przygody, szalonej akcja i nadnaturalnego otoczenia. Tam gdzie cywilizowany człowiek by zginął on Marlow przeżył.

"Jądro ciemności" przekonuje i wciąga barwnymi postaciami Marlowa i Kurtza. Akcja rozgrywająca się w sercu afrykańskiej dżungli, gdzie świat dookoła jest tajemniczy i niebezpieczny. Książka bardzo przypadła mi do gustu, polecam ją każdemu, kto lubi powieści przygodowe i awanturnicze. Historia napisana jest językiem bogatym i barwnym emanującą nieznaną, dziką przygodą. Akcja, tempo i brak nudy to prawdziwe zalety tej pozycji. Joseph Conrad zaskarbił sobie moją sympatię bogactwem świata i niebagatelnymi postaciami, które na długo zapadły mi w pamięć. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
5 komentarzy
Unknown pisze...

Oby więcej takich książek.

Unknown pisze...

Lubię takie klimaty, więc chętnie po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Jądro ciemności to prawdziwy klasyk, a jeszcze w takim wydaniu to grzechem byłoby nie przeczytać ;)

Unknown pisze...

Ciekawa pozycja, z przyjemnością przeczytam.

Yuri Ossaka pisze...

Przeczytałam, polecam.