niedziela, 13 grudnia 2015

Uwięziona - Marcel Proust

Email Edytuj post

Uwięziona - Marcel Proust


Uwięziona - Marcel Proust

Tytuł: Uwięziona
Autor: Marcel Proust
Cykl: W poszukiwaniu straconego czasu (tom 5)
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 26 sierpnia 2015
Liczba stron: 448


"Uwięziona" jest piątym tomem quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta. Książka pisana jest pięknym i barwnym stylem, a tłumaczenie Tadeusza Boya-Żeleńskiego zasługuje na niesłychany plus. Poprzednie tomy cyklu: W stronę Swanna, W cieniu zakwitających dziewcząt, Strona Guermantes oraz Sodoma o Gomora również zasługują na uwagę i poznanie. Cóż wydarzy się w kolejnym tomie? Zapraszam do recenzji.

Marcel i Albertyna pałają do siebie dziwną i skomplikowaną miłością i uczuciami. Albertyna nie może powstrzymać się od uciech w kobiecych ramionach, a Marcel nie potrafi tego zrozumieć i zaakceptować. Mężczyzna stara się ze wszelkich sił odwieść ukochana od kontrowersyjnych przyjemności, jednak jego sposoby i próby spalają na panewce. Nie mogąc się pogodzić z utratą ukochanej Marcel, stara się zatrzymać za wszelką cenę Albertynę przy sobie. Miłość ta pełna jest odmienności, żądzy i tajemnic. Czy uczucie wygra z płomiennym pożądaniem Albertyny? Czy Marcelowi uda się przekonać kobietę aby z nim pozostała?

Powieść pełna jest utajonych pragnień, żądzy i odmiennych pomysłów na życie. Tajemnice i intrygi ścielą się gęsto, a barwni bohaterowie zaciekawiają swymi losami. Odmienne charaktery bohaterów zaciekawiają i zachęcają do lektury. Autor buduje wątki ciekawie i zaskakująco, wciągając czytelnika mocniej do lektury, z każdą przewróconą stroną. Ludzkie pragnienia i żądze zostały mocno uwydatnione i podkreślone, sprawiając główny motyw całej historii. Co jest równie widoczne w poprzednich częściach cyklu. Proust pisze prozą bogatą i barwną, zabierając czytelnika w świat wyrazisty i pełen płomiennych emocji. Jest to już klasyka, która przyciąga co roku kolejnych czytelników. Z pewnością nie raz wrócę jeszcze do tej pozycji ponieważ stwierdzam, że podczas każdej lektury odkrywa się tą książkę na nowo. Ciesząc się ciągle nowymi smaczkami.

"Uwięziona" zabiera czytelników w świat myśli, który, aż tętni różnorodnością i bogactwem wrażliwości i pięknego stylu. Wyszukaność pięknych i różnorodnych zwrotów, aż poraża podczas czytania. Marcel Proust pisze w sposób ciekawy i zachęcający do dalszej lektury. Pisze bardzo lekko i z dużym ładunkiem uczuciowym oraz emocjonalnym, jego literatura przyciąga pięknem i szerokim wachlarzem uczyć. Autor rozpościera go przed swoimi czytelnikami na prawdę szeroko. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
2 komentarze
Unknown pisze...

Od dawna miałam chęć przeczytać tą książkę, teraz moja chęć jeszcze się powiększyła.

Unknown pisze...

Okładka i opis tak sympatycznie kusi :]