sobota, 14 listopada 2015

Tajemnica początków Polski - Marek Gędek

Email Edytuj post

Tajemnica początków Polski - Marek Gędek


Tajemnica początków Polski - Marek Gędek

Tytuł: Tajemnica początków Polski
Autor: Marek Gędek
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 30 października 2014
Liczba stron: 392


"Tajemnica początków Polski" to książka autorstwa Marka Gędka, autora świetnych opracowań historycznych z okresów wczesnej polski. Pisarza potrafiącego podawać liczne fakty i realia zamierzchłych epok w sposób barwny i ciekawy. Książka przenosi nas w świat licznych intryg i knować zamierzchłego świata. Jest to niebanalna pozycja, która nie raz potrafi nieźle zaskoczyć i zmienić dawno utarty pogląd na znaną nam historię.

Na obszarze Europy Środkowej Wenetowie zbudowali cywilizację, która prężnie się rozwijała i żyła stosunkowo pokojowo. Do czasu gdy zostali zaatakowani przez watahy germańskich plemion wędrownych, zostali zmuszeni do opuszczenia terenów północnych Włoch. W IV wieku szukali miejsca na siedziby coraz bardziej w głąb lądu. Wenetów dotknęła również nawałnica słowiańska, przez, którą również zostali zmuszeni do ucieczki w mniej przyjazne tereny. Odsunięcie ich od wody doprowadziło w efekcie do nieuchronnego upadku. Zmierzch panowania nastąpił nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Ryską, gdzie po upływie wielu wieków wyginęli.

Autor doskonale potrafi połączyć historię autentyczną z podawaniem faktów w przyjaznej formie. Losy tego wielkiego ludu emocjonują i czyta się o nich z nieukrywaną ciekawością. W książce znajduje się spora dawka szczegółowych opisów dotyczących Wenetów ich życia codziennego, topografii terenu czy obyczajów i sposobów walki. Marek Gędek przywiązuje uwagę do drobiazgów i przedstawia nam bogaty, dawny świat w sposób bardzo realistyczny i wiarygodny. Pokazuje obraz epoki niezwykle plastycznie, wciągając dogłębnie czytelnika w opisywany świat. Historia Wenetów i co za tym idzie początków Polski jest na tyle wciągająca, że ani się obejrzymy a przerzucimy ostatnią stronę książki. Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki tego autora, ponieważ stwierdzam, że warto.

"Tajemnica początków Polski" to emocjonująca i bogata książka, Marek Gędek pisze dojrzałym stylem i posiada dużą wiedzę w poruszanym temacie. Pozycja ta staje na wysokim poziomie, kładąc duży nacisk na tło historyczne oraz liczne znane fakty archeologiczne i piśmiennicze. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie, wsiąkając w ten bogaty, a zarazem niebezpieczny okres w historii. Dostajemy sporą dawkę historii, faktów i licznych ciekawostek odnośnie uzbrojenia, ważnych postaci tego okresu czy języka. Bardzo porządnie napisana i interesująca książka. Dla miłośników historii jak najbardziej godna polecenia.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
4 komentarze
Unknown pisze...

Świetne realia historyczne i genialna okładka :) Po tak znakomitej recenzji muszę ją zdobyć!

Unknown pisze...

Chętnie zapoznam się z tą książką, bardzo ciekawa okładka.

Unknown pisze...

Na pewno po nią sięgnę, książka wydaje się intrygująca :D

Unknown pisze...

Jestem świeżo po lekturze, książka porządnie napisana i dla miłośników tego okresu to pozycja obowiązkowa.