poniedziałek, 1 czerwca 2015

Droga Cienia - Brent Weeks

Email Edytuj post

Droga Cienia - Brent Weeks


Droga Cienia - Brent Weeks

Tytuł: Droga Cienia
Autor: Brent Weeks
Cykl: Nocny Anioł (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 12 listopada 2009
Liczba stron: 576


"Droga Cienia" to książka, która potrafi budzić duże emocje i po lekturze której trudno przestać o niej myśleć. Durzo Blint jest postacią doskonale skonstruowaną, o losach, której czyta się z nieukrywanym zaciekawieniem. Równie tajemniczą postacią jest Kylar, który jako anioł nocy potrafi przyprawić czytelnika o szybsze bicie serca.

Durza Blint jest mistrzem w odbieraniu istnień, w mieście opanowanym przez brutalność i intrygi stał się prawdziwym panem. Jego umiejętności są wysoko cenione i stały się łakomym kąskiem dla nie jednego śmiałka pragnącego władzy i siły. Merkuriusz jest jednym z takich ludzi, postanowił dostać się na ucznia Durzo Blinta co nie jest łatwym zadaniem. Wychowany jako uliczny szczur ściekowy od zawsze musiał walczyć o przetrwanie. Pochodzący ze slumsów chłopak postawił wszystko na jedną kartę i postanowił zostać wysokiej klasy zabójcą. Jednak wkraczając do tak niebezpiecznego świata został zmuszony do porzucenia dotychczasowego życia. Przybierając imię Kylar Stern zanurzył się w świat podstępnej polityki, pradawnej magii, czując oddech kostuchy na plecach.

Świat powieści jest dość zbliżony do naszego. Znajdziemy w nim liczne knowania na królewskim dworze, niezadowolonych i uciskanych poddanych oraz śmierć czyhającą za każdym rogiem. Nie zabraknie, także doskonale widocznej przepaści między biedotą żyjącą w slumsach a bogaczami wylegującymi się w wystawnych pałacach. Całość została pokazana prawdziwie i przekonująco, dzięki czemu sprawnie można wczuć się w opisywany świat. Koncepcja świata nie jest może oryginalna, lecz została tak doskonale przekazana, że czyta się z przyjemnością. Elementy magii są dostrzegalne w powieści, jednak objawiają się głównie za pomocą Talentu, który posiadają tylko nieliczni. Mocną stroną tej książki są zabójcy, którzy miejscami dostarczają takiej adrenaliny podczas czytania, że czytelnik dostaje gęsiej skórki.

"Droga Cienia" to powieść zdecydowanie warta uwagi, głównie ze względy na doskonałe zrealizowanie pomysłu. Brent Weeks zabiera nas w świat Cenarii, gdzie śmierć i niebezpieczeństwa są chlebem powszednim. Postać Merkuriusza przyciąga i budzi emocje, a liczne zwroty akcji nie potrafią odłożyć lektury na bok. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
3 komentarze
Vigrio Salza pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała.

Majka Lato pisze...

Kolejna książka na listę do przeczytania :)

Neris Iko pisze...

Tyle osób chwali, więc chyba nie będę miała wyjścia i przeczytam.