poniedziałek, 1 czerwca 2015

Ostrze - Joe Abercrombie

Email Edytuj post

Ostrze - Joe Abercrombie


Ostrze - Joe Abercrombie

Tytuł: Ostrze
Autor: Joe Abercrombie
Cykl: Pierwsze prawo (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 4 marca 2015
Liczba stron: 688


„Ostrze” wykorzystuje klasyczne motywy powieści fantasy o drużynie śmiałków wyruszającej w niebezpieczną podróż. Mająca na celu wykonanie niezwykle ważnej i ryzykownej misji. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że historia jest błaha i banalna. Jednak nic bardziej mylnego. Joe Abercrombie wykorzystał doskonale ten dobrze znany schemat i przedstawił go czytelnikom w zupełnie nowej, interesującej odsłonie.

Poznajemy Logena Dziewięciopalcego, barbarzyńcę, który po wielu sukcesach i zwycięstwach musi pożegnać się z własnym życiem. Mężczyzna pozostawia po sobie dziedzictwo w postaci licznych pieśni i martwych druhów. Na scenę wielkich zmagań wkracza Jezal dan Luthar, postać podstępna mająca na celu zatryumfować w kręgu szermierczym. Co będzie nie lada wyzwaniem. Zajadły wróg Luthara, Inkwizytor Glokta ma swoje sposoby, aby zrealizować własne podstępne intrygi. Nic nie ucieszyłoby go tak jak śmierć Jezala dan Luthara. Liczne zdrady i intrygi w sercu Unii, przynoszą kolejne zwłoki i niepokoje. Zbliżająca się wielkimi krokami wojna mroźnej Północy pochłonie wiele istnień. Komu uda się wyjść cało z tych brutalnych i podstępnych zmagań? Kto obejmie władzę i będzie rządził w tym nieprzychylnym czasie?

Powieść obfituje częściej w intrygi, knowania i spiski niż potyczki i wielkie bitwy. Wątki fabularne są ciekawie wykonane i czyta się je z dużą ciekawością. Autor posługuje się językiem, barwnym i ciekawym co sprawia, że lekturę czyta się w szybkim tempie. Nie zabraknie również akcji i emocjonujących zwrotów fabularnych, które zostały umiejscowione w takim miejscu, że odbiera się je dość mocno. Bohaterowie tacy jak Glokta czy Luthar przyciągają do czytania i sprawiają, że lektura wciąga do ostatniej strony. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy cyklu „Pierwsze prawo”, ponieważ zbliżająca się wielkimi krokami wojna zapowiada sporo akcji i emocji w następnych dwóch tomach. Szykuje się naprawdę zacna kontynuacja.

„Ostrze” czyta się szybko i sprawnie, a styl autora przypadł mi do gustu. Dialogi są trafne i humorystyczne, choć miejscami ostre i wulgarne. Książka przesiąknięta jest swoistym realizmem i prawdą życiową, przez co lekturę odbiera się autentycznie. Powieść przesycona krwią, potem i brudem powinna trafić w gusta osób lubiącym choćby książki Martina lub Morrcocka. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
7 komentarzy
Anne Heronton pisze...

Udało Ci się mnie zaciekawić, na pewno sięgnę po tę książkę^^.

Unknown pisze...

Jaka ciekawa pozycja, coś zdecydowanie dla mnie!;D

Unknown pisze...

Zapowiada się nieźle :)

Unknown pisze...

Z chęcią ją kiedyś przeczytam.

Unknown pisze...

Przeczytane, polecam:D.

Unknown pisze...

Chętnie zapoznam się z tą powieścią, bardzo ciekawa okładka.

Unknown pisze...

Może kiedyś przeczytam, jak wpadnie mi w ręce.