czwartek, 6 listopada 2014

Neil Gaiman - Amerykańscy bogowie

Email Edytuj post

Neil Gaiman - Amerykańscy bogowie


Neil Gaiman - Amerykańscy bogowie

Autor: Neil Gaiman
Tytuł: Amerykańscy bogowie
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 9 października 2013
Liczba stron: 464
Ocena: 5/6

„Amerykańscy bogowie” książka autorstwa bardzo znanego i cenionego autora fantasy, Pana Neila Gaimana istnie wciągnęła mnie i nie chciała puścić, aż do przewrócenia ostatniej strony. Autor takich perełek jak „Księga cmentarna” oraz „Nigdziebądź”, stworzył kolejną pozycję równie wciągającą i pasjonującą. Jest to książka nietuzinkowa z bardzo oryginalną fabułą a na dodatek świetnie napisana, potrafiąca podczas lektury nie raz zaskoczyć.

Poznajemy Cienia, więźnia zakładu karnego, który wychodzi na wolność po odsiedzeniu połowy wyroku za napad i pobicie. Rzeczywistość na wolności nie jest jednak tak kolorowa jak sądził, jego plany odbudowania na nowo własnego życia legły w gruzach. Po straconych trzech latach życia, postanawia nadrobić stracony czas z żoną i rozpocząć pracę, tym razem uczciwą, w siłowni, której właścicielem jest jego przyjaciel. Jednak los jest okrutny i na kilka dni przed wyjściem z więzienia dowiaduje się, że jego żona jak i przyjaciel zginęli w wypadku samochodowym. Dodatkowo dowiaduje się jeszcze, że mieli oni romans. Przybity i przygnębiony Cień traci wszelką chęć i wolę życia, wtem na jego drodze życiowej staje tajemniczy mężczyzna zwący się Wednesdayem i proponuje naszemu bohaterowi zatrudnienie. Pomimo nie do końca jasnych warunków pracy Cień przyjmuje propozycję i zgadza się podjąć nie do końca pewną i legalną pracę. Od tego momentu zaczyna się pasmo kłopotów i pełna niebezpieczeństw i niezwykłości podróż, gdzie nie raz Cień zostanie poddany karkołomnym wyzwaniom.

Pierwsze co rzuca się w oczy to ogromna ilość pracy włożona przez Gaimana w napisanie tej książki. Odnajdziemy tutaj bardzo wielu bogów i nie tylko tych najbardziej znanych, lecz i wielu pomniejszych choć równie ciekawych. Autor zaserwował nam liczne filozoficzne rozważania, które skłaniają do zastanowienia i refleksji. Oddając czytelnikowi możliwość nad odnalezieniem odpowiedzi na nurtujące nas częstokroć pytania. Jest to książka, którą się dosłownie pochłania, zagłębiamy się w mitologiach, otaczając się zapomnianymi bogami. Powieść wnosi bardzo dużo ciekawych rzeczy do gatunku, na pewno powinna spodobać się fanom fantastyki. Bohaterowie są ciekawi i barwni, każdy jest inny, a swoim zachowaniem potrafią zmylić czytelnika. Postać Cienia niezwykle zapadła mi w pamięć, dzięki niewyparzonemu językowi oraz brakowi ogłady. Lektura niezwykle mnie oczarowała, czyta się szybko i przyjemnie dzięki lekkiemu i obrazowemu językowi. Książka ta pokazuje, że bogów jest mnóstwo i, że są to takie byty, które nie mogą żyć bez człowieka. Jak i człowiek nie może żyć bez nich.

„Amerykańscy bogowie” jest pozycją dopracowaną i złożoną, a jej lektura mija w mgnieniu oka. Za sprawą wielowątkowej fabuły, zaskakujących zwrotów akcji i ciekawie skonstruowanych bohaterów. Dostajemy również istny ogrom bogów, bóstw i pomniejszych duchów z licznych mitologii. Sam pomysł jest bardzo interesujący, zrealizowany bardzo profesjonalnie i skrupulatnie. Książka napisana jest ciekawym i lekkim językiem, dzięki czemu wsiąka się w nią na dobre. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
8 komentarzy
Yukka Amano pisze...

Po książkę z pewnością sięgnę, bo poprzednie książki autora jak najbardziej mi przypasowały.

Myukki - Chan pisze...

Książka jak najbardziej godna przeczytania i polecenia :D

Aemii Enekko pisze...

Na pewno sięgnę po nią, w swoim czasie, bo czytałam już wiele pozytywnych opinii na jej temat. Więc w końcu przyjdzie na nią czas.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Z chęcią ją kiedyś przeczytam:).

Lejko Buuka pisze...

Chętnie zapoznam się z tą powieścią, bardzo ciekawa okładka.

Vigrio Salza pisze...

Książka mi się podobała, tak jak poprzednie pozycje autora :P

Cresto Mix pisze...

Zostałem wciągnięty w świat Gaimana na amen, jest to prawdziwy mistrz fantastyki.

L.V.V. Sasha pisze...

Książkę warto przeczytać, dostarcza wielu niezapomnianych doznań :)