czwartek, 6 listopada 2014

Ben Aaronovitch - Rzeki Londynu

Email Edytuj post

 Ben Aaronovitch - Rzeki Londynu


Ben Aaronovitch - Rzeki Londynu

Autor: Ben Aaronovitch
Tytuł: Rzeki Londynu
Cykl: Peter Grant (tom 1)
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 18 marca 2014
Liczba stron: 384
Ocena: 5/6

„Rzeki Londynu” autorstwa  Bena Aaronovitch’a, zabiera nas do niesamowitego Londynu, gdzie ogromny tygiel kultur i epok przenosi nas do świata pełnego niesamowitości. Zanurzymy się w mieście pełnym historii, mitologii, w mieście przekraczającym wszelkie granice i konwencje. Zaproponowany przez autora świat jest bardzo znajomy, realistyczny, a zarazem magiczny i czarujący swoją tajemniczością.

Posterunkowy londyńskiej policji, Peter Grant zostaje przydzielony do sprawy o zabójstwo tajemniczego mężczyzny. Policjant przystępuje do wykonywania swych policyjnych czynności, przesłuchuje dziwnego i osobliwego świadka, który okazuje się być duchem. Fakt ten wzbudza podejrzliwość nadinspektora Nightingale'a, szefa tajnej komórki do spraw nadprzyrodzonych. To właśnie pod jego czujnym okiem Peter doskonali swe magiczne zdolności, które mają się mu przydać jeszcze nie raz. Ratując mu nawet życie. Razem z Peterem Grantem zwiedzimy tajemnicze i nieznane zakątki z pozoru dobrze znanego miasta. Miasta, które ma bardzo wiele do zaoferowania, w szczególności zjawisk nadprzyrodzonych.

Londyn w tej powieści został przedstawiony w niezwykle barwny i ciekawy sposób, plastyczny, magiczny i przemawiający do wyobraźni czytelnika. Autor pokazuje wiele uroków tego miasta, poprzez liczne zabytki i magiczne, fascynujące miejsca. Zabiera nas na wspaniałą wycieczkę po niedostępnych zakamarkach tego zadziwiającego miasta, gdzie nadnaturalne istoty bytują i prowadzą tam swoje dziwne interesy. Zostało to przedstawione w sposób niezwykle wiarygodny i przekonywujący, Aaronovitch wykreował nam świat w który jesteśmy skłonni uwierzyć i się w nim zatopić. Koncepcja tej pozycji jest typowa, a zarazem nietuzinkowa i niepowtarzalna. Jest to typowa książka fantasy, jednak ujęta w zupełnie inny sposób. Akcja jest dynamiczna lecz swoboda, jestem jak najbardziej usatysfakcjonowany. Bawiłem się świetnie, jest to pomieszanie czegoś oczywistego z czymś niecodziennym. Autor naszpikował Londyn magią, magicznymi istotami i policyjnymi zagadkami, sprawiając, że całość jawi się iście pasjonująco. Soczyste i barwne opisy, które nie ciągną się, a raczej sprawiają, że wyobraźnia Czytelnika zostaje rozpalona do czerwoności. Zaskakujące wątki fabularne sprawiają, że lektura jest magnesem, który wciąga aż do ostatniej strony.

„Rzeki Londynu” jest ciekawą, fascynującą, lekko straszną powieścią. Zawierającą wiele elementów legend, wierzeń folklorystycznych i zadziwiających historii. Oryginalny pomysł, akcja, zagadki , trochę horroru sprawia, że książkę czyta się w rekordowym tempie. Książka pełna magi, trafnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji, bardzo przypadła mi do gustu. Pozycja ta z pewnością zapewni dłuższą chwilę dobrej zabawy i emocjonującej rozrywki. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
2 komentarze
Happy Makane pisze...

Zdecydowanie moje klimaty, zachęcająca recenzja. W najbliższym czasie wpadnie w moje ręce.

Paula Jagoda pisze...

Muszę ją dorwać:).