wtorek, 28 października 2014

Paul McAuley - Cicha wojna

Email Edytuj post

 Paul McAuley - Cicha wojnaAutor: Paul McAuley
Tytuł: Cicha wojna
Cykl: Cicha wojna tom 1
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 11 kwietnia 2014
Liczba stron: 480
Ocena: 5/6

„Cicha wojna” to pozycja z pod szyldu hard s-f, która zawiera w sobie elementy space – opery. Jej autorem jest Paul McAuley, pisarz posługujący się lekkim i barwnym językiem oraz bogatą wyobraźnią. W książce tej dostaniemy wiele elementów niezwykłości, naukowych elementów oraz futurystycznych koncepcji. Całość prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.

XXIII wiek, Ziemia staje się areną morderczych dążeń o przywrócenie jej dawnego ładu i porządku. Planeta rządzona jest przez kilka potężnych rodzin, które dzierżą w ręku losy świata oraz decydują o życiu ludzi tam bytujących. Niewolnicza praca na rzecz rewitalizacji Matki Ziemi, to norma, a ekologia nabrała  wręcz religijnego wymiaru. Po za samą planetą nieustanne zmagania również trwają, w przestrzeni kosmicznej na księżycach Saturna i Jowisza znajduje się kolejna baza ludzkości. Tętniąca życiem, kierująca się innymi prawami i zasadami rośnie w siłę. Już niedługo będzie w stanie dorównać potędze Ziemskiej społeczności. Czy nowy bastion ludzkości popełni te same błędy co jej Ziemscy mieszkańcy? Czy kolejna, krwawa wojna znów będzie miała się rozpocząć?

Autor zaserwował nam fabułę przedstawioną z rożnych punktów widzenia, dysponując kilkoma bohaterami oraz rożnymi perspektywami prowadzenia narracji. Pan McAuley przedstawia nam rzeczywistość różnorodną, pełną wielu postaci ich profesji oraz licznych detali z ich życiorysów. Znajdziemy tu również oczywiście elementy fantastycznonaukowe, które zostały niezwykle ciekawie przedstawione i wyjaśnione. Akcja powieści toczy się w dość szybkim tempie, dzięki czemu lektura upływa w oka mgnieniu. Wątki fabularne zostały wykonane ciekawie i z pomysłem, przez co nie sposób się nudzić. Całość maluje się niezwykle przystępnie, w szczególności dla miłośników sf oraz osób lubiących pozycje gdzie świat przedstawiony skonstruowany jest bogato i barwnie. Z pewnością sięgnę po kolejną pozycję z pod pióra tego autora.

„Cicha wojna” nie jest może nastawiona na dynamiczną akcję lecz w szczególności na budowanie opowieści poprzez umiejętne dodawanie elementów technicznych, socjologicznych i psychologicznych. Autor nie raz serwuje nam ciekawe pomysły, budząc u czytelnika zaciekawienie. Intrygi, wyraziste postaci i nieprzewidywalna akcja to jedne z mocniejszych atutów tej książki. Pozostaje tylko zabrać się za lekturę "Ogrodów Słońca", i liczyć na równie wysoki poziom. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
6 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Bardzo chętnie przeczytam, wydaje się być godna uwagi.

Unknown pisze...

Lubię takie klimaty, więc chętnie po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Ciekawa pozycja, na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco, coś zdecydowanie dla mnie!

Unknown pisze...

Ciekawa recenzja, nie do końca moje klimaty ale jak zachwalasz to może się skuszę.

Anne Heronton pisze...

Bardzo fajnie napisana recenzja, a po książkę na pewno sięgnę.