wtorek, 28 października 2014

Clive Barker - Imajica

Email Edytuj post

 Clive Barker - Imajica


Clive Barker - Imajica

Autor: Clive Barker
Tytuł: Imajica
Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 16 maja 2014
Liczba stron: 928
Ocena: 5/6

„Imajica” kreuje nowy skomplikowany i niebanalny świat, Clive Barker popuścił wodze fantazji i wykreował niezwykle skomplikowaną rzeczywistość. Autor uznawany jest za mistrza horroru i dark fantasy, „Imajica” miała swoją premierę w 1991 roku. Jest jedną z pierwszych powieści Barkera, jak przyznaje sam autor jest jego ulubionym dziełem. Czy jest to książka godna uwagi i przeczytania? Zapraszam do recenzji.

Charlie Estabrook obmyśla plan aby zemścić się na swojej żonie Judith, postanawia do tego celu wynająć płatnego zabójcę. Zdrada żony zabolała go tak bardzo, że postanowił posunąć się do tak drastycznego czynu. W powieści poznajemy postaci nietuzinkowe z wyrazistymi charakterami:  fałszerza obrazów, bawidamka i podrywacza Gentle’a, Judith uwodzicielkę mężczyzn oraz niezwykłą istotę o nieokreślonej płci zwącą się Pie’oh’Pah. W pewnych momentach losy tych postaci krzyżują się podczas podróżowania po skomplikowanym świecie Imaicji. To bardzo skomplikowane uniwersum, składa się z pięciu dominiów, gdzie piąte Dominium, odłączone od reszty to Ziemia. Gdy chce się przedostać do pozostałych czterech należy odbyć długą i niebezpieczną drogę, która nie należy do łatwych przepraw. Pomiędzy tymi światami znajduje się miejsce zwane In Ovo w, którym żyją istoty, nie potrafiące znaleźć swojego miejsca w żadnym ze światów. Całą Imajicą rządzi budzący postrach bóg Hapexamendios, władając niepodzielnie twardą ręką.

Książka ta to rasowe dark fantasy, Pan Barker spisał się doskonale tworząc coś tak spójnego i poruszającego. Historia przedstawiona w tej pozycji jest pisana bogatym i ciekawym językiem, pełna nietuzinkowych postaci oraz odrażających potworów i  potężnych czarów. Bohaterowie wykreowani zostali z krwi i kości przez co stają się autentyczni i prawdziwi. Zatraciłem się w tej historii i w tym cudownym świecie, gdzie ciekawych wydarzeń nie brakowało. Wątki fabularne są mądrze poprowadzone, a dialogi bohaterów są niezwykle prawdziwe i dosadne. Poprzez całość książki przemawia bogaty i wyszlifowany warsztat. Akcja pędzi w zawrotnym tempie, dzięki czemu można jeszcze lepiej wczuć się w powieść. Świat Imaicji nad wyraz przypadł mi do gustu, z przyjemnością sięgnę po kolejne książki tego autora.

„Imajica” to kawał dobrego dark fantasy, piękna okładka również zasługuje na uznanie. Powieść bardzo dobrze wykonana, z pasjonującą historią, barwnymi bohaterami i przejmującym klimatem grozy. Twórczość Clive’a Barker’a zasługuje na najwyższe uznanie i na pewno pokuszę się o kolejną z jego rewelacyjnych książek. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
2 komentarze
Gerroor Ged pisze...

Zapowiada się ciekawie :)

Cresto Mix pisze...

Chętnie przeczytam, lubię mroczne historie :D