czwartek, 16 października 2014

Colin Woodard - Republika Piratów

Email Edytuj post

 Colin Woodard - Republika Piratów


Colin Woodard - Republika Piratów

Autor: Colin Woodard
Tytuł: Republika Piratów
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 24 września 2014
Liczba stron: 384
Ocena: 5/6

„Republika Piratów” to książka autorstwa amerykańskiego pisarza i dziennikarza Colina Woodarda, która naszpikowana jest, aż po same brzegi informacjami i licznymi ciekawostkami z życia prawdziwego pirata. Autor doskonale posługuje się terminologią marynistyczną, dzięki czemu odbiór lektury staje się jeszcze bardziej pełny i przekonujący. Dostajemy w swoje ręce rasową książkę historyczną oraz popularnonaukową, która pomimo swojego edukacyjnego charakteru potrafi dostarczyć wiele frajdy z czytania.

Colin Woodard odwalił kawał dobrej roboty i zebrał w jednej książce wiele informacji o złotej erze piractwa. Uwzględnił w tej pozycji czasy ją poprzedzającego oraz czasy, które po niej nastąpiły. Zagłębiając się w lekturze mamy możliwość poznać od podszewki życie prawdziwego, z krwi i kości pirata z Karaibów. Autor przedstawia początki, złote lata oraz schyłek karaibskiego piractwa, podpiera przedstawione informacje licznymi źródłami, dzięki którym widać odrom włożonej pracy oraz czasu. Woodard podczas pisania książki sięgał nie tylko do informacji zamieszczanych w ówczesnych gazetach, licznych opracowań, lecz również do starych pirackich listów czy kapitańskich dzienników. Autor  napisał niezwykle wiarygodna i prawdziwą książkę, która pokazuje czytelnikom jak wyglądało piractwo w tamtych niebezpiecznych i ciężkich czasach.

Materiał został przedstawiony w sposób czytelny i przystępny, czyta się go z ciekawością i przyjemnością. Pochłaniając kolejne kartki w rekordowym tempie, wsiąkając w poruszające informacje z pirackiego świata. Colin Woodard pisze ciekawym i barwnym językiem dzięki czemu lektura upływa przyjemnie i zaciekawia czytelnika z biegiem upływu lektury. Miejscami autor zaburzając chronologię sprawia, że można miejscami się nieco pogubić, lecz zmusza to do uważniejszego czytania. Przedstawienie złotej ery oraz nieszczęśliwego i smutnego końca piractwa zostało przedstawione nad wyraz ciekawie i prawdziwie. Woodard dogłębnie zgłębił temat oddając czytelnikom w ręce książkę dokładnie opracowaną i napisaną, wciągającą w prawdziwy piracki świat.

„Republika Piratów” to książka dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o morskich rzezimieszków i zbójach. Oblicze piractwa zostało pokazane w niniejszej książce, szeroko i kompleksowo. Autor pokazuje, że piractwo to nie tylko żeglowanie po bezkresnym morzu i łupienie statków wyładowanych po brzegi kosztownościami. Lecz również choroby, głód i niepewność jutra. Woodard pokazuje także, że piraci posiadali również swoją strukturę społeczną, która stanowiła na swój sposób zgrane i sprawiedliwe społeczeństwo. Nie raz podczas czytania zostaną złamane mity, które zostały utarte przez popkulturę. Jak najbardziej polecam lekturę tej książki.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
 wydawnictwu Sine Qua Non:

6 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Kusząca recenzja, kusząca. Coraz bardziej skłaniam się w stronę tej pozycji :)

Anne Heronton pisze...

Aż chce się powiedzieć, ahoj przygodo :D

Unknown pisze...

Książka wydaje się naprawdę interesująca.

Unknown pisze...

Może być ciekawa, lubię pirackie klimaty ^^

Unknown pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to z pewnością przeczytam.

Unknown pisze...

Książka jak najbardziej w moim stylu, ciekawa okładka i recenzja. Nie omieszkam przeczytać.